Ruszył nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego. Będzie łatwiej

Od dziś nabór kandydatów do czynnej służby wojskowej jest prostszy. Nie dość, że proces rekrutacji został skrócony, to aplikować można przez Internet, a formalności w Wojskowych Centrach Rekrutacji załatwić w ciągu jednego dnia.

Jak informuje mjr Cezary Pązik, Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu, nowy system został oficjalnie wdrożony dziś o godzinie 11:00.

Do tej pory nabór kandydatów odbywał się poprzez składanie wniosku w jednej z 86. wojskowych komend uzupełnień, rozmieszczonych na terenie całego kraju. W naszym województwie można było to zrobić w Krakowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu i Tarnowie. Aplikować można było także poprzez system ePUAP. Teraz dodatkową opcją jest rekrutacja poprzez portal www.zostanzolnierzem.pl .

– Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności, przejść wymagane badania i otrzymać kartę powołania do wybranej czynnej służby wojskowej – wyjaśniają mundurowi.

W Wojskowym Centrum Rekrutacji kandydat do korpusu szeregowych zawodowych, czy też do terytorialnej służby wojskowej odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem i zostanie zbadany przez komisję lekarską. Punkty takie powoływane będą w miejscach, gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową.

Oprócz tych zmian, modyfikacji uległo również szkolenie podstawowe, czyli tak zwana służba przygotowawcza. Teraz składać się będzie z trzech tygodni zajęć prowadzonych w formie e-learnigu oraz 28 dni ćwiczeń praktycznych.

Wojskowi będą powoływać do służby przygotowawczej dwa razy w miesiącu Najbliższe terminy ćwiczeń to:

  • 14 września – 10 października 2020
  • 28 września – 24 października 2020
  • 12 października – 7 listopada 2020
  • 26 października – 21 listopada 2020
  • 9 listopada – 5 grudnia 2020
  • 23 listopada – 19 grudnia 2020

Po zaliczeniu szkolenia będzie można złożyć przysięgę wojskową i otrzymać tytuł żołnierza rezerwy, który otwiera drogę do aplikowania do zawodowej służby wojskowej.

,,Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego jest jednym z priorytetów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. W 2018 roku szef MON zainaugurował kampanię rekrutacyjną „Zostań Żołnierzem RP”. Żołnierze w tzw. mobilnych zespołach rekrutacyjnych na terenie całej Polski spotykają się z mieszkańcami i opowiadają im o zaletach służby w Wojsku Polskim. Reforma systemu rekrutacji to kolejny element, który wpisuje się w prowadzoną kampanię” – informują wojskowi.

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.