Rożnów, Witowice: Zamontowano sygnalizację świetlną na mostach. Koniec kłótni kto ma jechać pierwszy

Rożnów, Witowice: Zamontowano sygnalizację świetlną na mostach. Koniec kłótni kto ma jechać pierwszy

Prawie 224 tys. zł kosztował system sygnalizacji świetlnej uruchomiony dzisiaj na mostach w Witowicach i Rożnowie. Inwestycja, poprawiająca bezpieczeństwo przejazdu kierowcom, to efekt obietnicy złożonej mieszkańcom i turystom przez Marka Pławiaka, starostę nowosądeckiego. Pracę rozpoczęto kilka tygodni temu, a wykonał je Zakład Usługowo- Produkcyjny ELSTOP.

Na mostach w Witowicach i Rożnowie często dochodziło do niebezpiecznych sytuacji w momencie, gdy z obu stron naraz chciały przejechać samochody – mówi Marek Pławiak. Mosty są w łuku, a wyniesienie na środku sprawia, że nie widać pojazdu oczekującego z drugiej strony.

Sytuacja ta powodowała, że często dwaj kierowcy spotykali się na środku przeprawy i żaden nie chciał się cofnąć.

Uruchomiona dzisiaj sygnalizacja świetlna rozwiązała ten problem i jednocześnie usprawniła ruch pieszych, szczególnie dzieci, które do tej pory były  narażone na potrącenie przez samochód.

Sterowanie sygnalizacją umożliwia system wideodetekcji. Polega on na stałym obserwowaniu przez kamery wjazdów na most. W sytuacji, gdy na danym wjeździe znajdzie się pojazd, kamera to rejestruje i przekazuje do sterownika sygnalizacji świetlnej, a ten natychmiast reaguje zmieniając światła.

fot. Starostwo Powiatowe

Share on twitter
Share on facebook