Rowerowy raj w Muszynie! Powstaje transgraniczny szlak AQUA VELO

Miejscowi pasjonaci turystyki rowerowej oraz  turyści odwiedzający Muszynę mają dziś do dyspozycji  blisko 230 km oznakowanych szlaków rowerowych prowadzących przez tę gminę. Pod koniec ubiegłego roku oddano do użytku oznaczony kolorem czerwonym 33-kilometrowy Rowerowy Szlak Wód Mineralnych prowadzący przez najciekawsze miejsca Muszyny-Złockie oraz Żegiestowa-Zdroju. Jadąc nim można zrobić przystanki w Ogrodach Sensorycznych i Biblijnych, przy największej w kraju mofecie – zwanej również „oddechem diabła”, przy ruinach zamku, oraz rzecz jasna przy źródłach wód mineralnych.  Docelowo szlak ten będzie w trzech miejscach łączył się z międzynarodową trasą EuroVelo11 . Takie węzły będą w Żegiestowie oraz w Miliku i w Andrzejówce, gdzie jeszcze w tym roku powstaną nowe kładki na Popradzie.

Trasa EuroVelo11 ma łącznie około 6000 km i łączy północno-wschodnie krańce Norwegii, z… Grecją. W Polsce południowy początek trasy będzie zaczynał się w gminie Muszyna, tuż przy granicy ze Słowacją. Realizowana obecnie rowerowa inwestycja warta jest 3 mln. 256 tys. euro z czego 85 % stanowi unijna dotacja. Jej celem jest budowa i oznakowanie 28 – kilometrowego odcinka polsko-słowackiej trasy EuroVelo11 między Muszyną, a słowackim Mniszkiem nad Popradem oraz oznakowanie trasy ze słowackiego Małego Lipnika do Preszowa (71,83 km). Na nowo budowanej trasie powstaną wspomniane kładki Legnava-Milik i Andrzejówka-Ługi-Mały Lipnik oraz Miejsce Obsługi Rowerzystów w Miliku z wiatą, stojakami na rowery oraz samoobsługową stacją napraw rowerów.

Planowane zakończenie tego międzynarodowego przedsięwzięcia w Muszynie i partnerskich gminach na Słowacji to koniec bieżącego roku – informuje Arkadiusz Cycoń z Urzędu Miasta  i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna przy czym zaznacza, że nie jest to jedyna rowerowa inwestycja, która “dzieje” się w nadpopradzkim uzdrowisku.

Trwają również mocno zaawansowane prace nad budowa pętli rowerowej łączącej miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu pod nazwą AquaVelo. W ramach tego projektu powstaje ponad 230 kilometrów oznakowanych tras rowerowych oraz punkty wypoczynkowe dla rowerzystów. Mieszkańcy i turyści miejscowości przez które wiedzie AquaVelo (Krynica-Muszyna-Piwniczna-Szczawnica-Vyzne Ruzbachy-Stara Lubovnia-Lubonianiskie Kupele-Bardejov-Bardejovskie Kupele) zapewne już przejeżdżali nowymi ścieżkami rowerowymi. Do ukończenia projektu pozostało jeszcze tylko właściwe oznakowanie tras, które będzie gotowe do końca maja oraz montaż wiat wypoczynkowych i towarzyszącej im infrastruktury – tłumaczy Arkadiusz Cycoń.

Przebieg trasy można prześledzić na poniższych ilustracjach

(artikon)

Czytaj też:

Velo Dunajec: Jak pogodzić pieszych i cyklistów? Uśmiechem i dzwoneczkiem

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.