Krynica-Zdrój: rośnie wieża ponad koronami drzew

Krynica-Zdrój: rośnie wieża ponad koronami drzew

W Krynicy, na szczycie Drabiakówki (894 m.n.p.m.) trwa budowa wieży widokowej i ścieżki przyrodniczej w koronach drzew. Najwyższy punkt budowli znajduje się 49, 5 metra ponad powierzchnią ziemi. Aby tam się znaleźć, trzeba będzie odbyć spacer po „ścieżce” o długości ok. 1000 metrów. Konstrukcja z akacjowego drewna i stali rośnie od czerwca i jak donoszą jej sąsiedzi – tempo budowy jest imponujące.

Wieża i ścieżka powstanie dzięki unijnej dotacji i dzięki determinacji inwestora (Słotwiny Arena), który dokłada do przedsięwzięcia potężny udział własny. Z programu wsparcia miejscowości uzdrowiskowych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020) przyznano Słotwinom dofinansowanie w kwocie 3 mln 559 tys. zł.

Ciekawostką budowli jest brak brak schodów i progów oraz łagodne nachylenie konstrukcji (między 2-6 stopni) dzięki czemu cała trasa będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych i dla rodziców z dziećmi w wózkach.

W widokowych miejscach ścieżki zwiedzający będą mogli skorzystać z lunet.

Dotarcie do wieży będzie możliwe dzięki kolei linowej, ścieżką spacerową lub ścieżką rowerową. Wewnątrz wieży zaplanowano zjeżdżalnię, która będzie stanowiła alternatywny sposób powrotu z trasy spacerowej.

Kolejną alternatywą będzie zjazd na dół na hulajnodze. Wypożyczalnia będzie ulokowana w pobliżu wieży.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna z pewnością wzbogaci północną część Krynicy-Zdroju pod względem turystycznym oraz zapewni atrakcyjność kompleksu narciarskiego na Słotwinach, również poza sezonem zimowym. Aktualnie jest za wcześnie, aby mówić o planowanej dacie otwarcia atrakcji, ale wierzymy, że już wkrótce będzie można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego z pierwszej wieży widokowej w Krynicy-Zdroju – cieszą się gospodarze krynickiego Hotelu Prezydent.

Na wieży nie kończą się inwestycyjne plany Słotwin. Kolejną atrakcją ma być kaskadowy zbiornik wodny o powierzchni 2 tys. m kw. z tarasami do leżakowania.  Latem ma pełnić rolę rekreacyjną, zaś w okresie jesienno-zimowym – retencyjną, ułatwiającą sztuczne naśnieżanie narciarskiego stoku. Wodny „taras” powstanie nad istniejącym – mniejszym zbiornikiem bazowym, który zostanie rozbudowany. Wartość inwestycji to ok 1,5 mln zł.

ilustracje: inwestor i Hotel Prezydent

 

Reklama