Stary Sącz. W szkole powstała klasa z elektrownią wiatrową, turbiną wodną i nie tylko…

Stary Sącz. W szkole powstała klasa z elektrownią wiatrową, turbiną wodną i nie tylko…

Takiej klasy do nauki na Sądecczyźnie jeszcze nie było. W Zespole Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera powstała nowoczesna ekopracownia z pompą ciepła, turbiną wodną, elektrownią wiatrową… Co się w niej jeszcze znajduje?

Znajdują się w niej także m.in.: kolektory słoneczne, elektrownia wiatrowa, turbina Peltona,  zestaw hybrydowy, pirometr, refraktometr, pehametr, anemometr oraz plansze dydaktyczne. Szkoła prowadzi nauczanie w w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W sali będą prowadzone zajęcia nie tylko dla uczniów tej szkoły, ale i innych ze Starego Sącza.

– Jest to zawód szerokoprofilowy, umożliwiający specjalizację w zakresie: energetyki wodnej, wiatrowej, geotermalnej, słonecznej. Dotyczy zastosowania w budownictwie urządzeń instalacji systemów energetyki odnawialnej, takich jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, małe elektrownie wodne i wiatrowe – wyjaśnia dyrektor szkoły Grzegorz Skalski.

Nowa pracowania ma zainteresować uczniów energetyką odnawialną oraz umożliwić kształcenie wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

– Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne i są coraz częściej wykorzystywane jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii – dodaje dyrektor placówki.

Czytaj także: 120 lat „zielonej budy”. Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego świętuje! [FOTORELACJA]

Pracownia powstała dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowita wartość projektu: 83 330 zł. Wartość dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosła 74 997 zł.
Fot. Maria Olszowska