Rolniczy weekend w Nawojowej

Rolniczy weekend w Nawojowej

Agropromocja w Nawojowej to impreza nawet dla typowych mieszczuchów. Dlaczego?

Rozmowa z Markiem Kwiatkowskim – dyrektorem Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – organizatorem wystawy Agropromocja 2017

– 9 września rozpoczniemy 27. edycję Agropromocji. Wydarzenie to, jak pokazują poprzednie lata, okazało się ogromnym sukcesem, przyciągając dziesiątki tysięcy zwiedzających z całej Małopolski. Co według Pana decyduje o renomie tej imprezy i czy spodziewa się Pan równie wielu gości, co w trakcie poprzednich edycji wystawy?

– Osobiście mam nadzieję, że tegoroczną wystawę odwiedzi jeszcze więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej, jednak z racji tego, że w zasadzie jest to wydarzenie plenerowe, to wiele zależy od pogody. Niemniej jednak wierzę, że program wystawy, jaki przygotowaliśmy w tym roku, okaże się na tyle ciekawy i dobrze dostosowany do potrzeb i sugestii zwiedzających, że niezależnie od warunków atmosferycznych przyciągnie rzeszę zwiedzających. Byłby to nie tylko mój osobisty sukces, jako dyrektora MODR-u, ale również wszystkich pracowników ośrodka, ciężko pracujących na powodzenie całego przedsięwzięcia. Agropromocja w pewnym sensie jest ukoronowaniem całorocznej pracy MODR-u na rzecz małopolskiego rolnictwa i wsi. Nie mogę też pominąć ogromnego wkładu i talentu wystawców, którzy są przecież istotą całej tej imprezy, w której chodzi właśnie o zbliżenie rolników i przedsiębiorców z ich przyszłymi klientami. Osobiście, będąc na Agropromocji od lat, jestem pod wrażeniem ich potencjału oraz tempa zmian, jakie zachodzą z roku na rok w małopolskich przedsiębiorstwach, a które można dokładnie zaobserwować regularnie bywając na tej imprezie.

– Agropromocja jest niewątpliwą szansą dla małopolskich rolników i przedsiębiorców. Jakie realne korzyści z uczestnictwa w wystawie mogą mieć tegoroczni uczestnicy?

– Agropromocja to bez wątpienia najlepsza okazja dla małopolskich rolników i przedsiębiorców do zaprezentowania swoich produktów i usług. Z racji swoich rozmiarów oraz tego, że odwiedzają ją w dużej ilości ludzie zainteresowani rolnictwem i produktami rolniczymi, ma ona charakter nie tylko rekreacyjno-rozrywkowy, ale przede wszystkim branżowy. Każdy wystawca może mieć pewność, że jego oferta spotka się z dużym zainteresowaniem sprecyzowanego grona klientów. Świadczą o tym przypadki wielu firm, które dzięki promocji na naszej wystawie nawiązują nowe kontakty biznesowe, umacniają wizerunek swoich marek, dzięki czemu jeszcze lepiej prosperują. Osobiście jestem niezmiernie dumny z tego, że będąc dyrektorem Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w jakiś sposób mogę przyczynić się do poprawiania kondycji tych firm, a w konsekwencji małopolskiego rolnictwa.

– W tegorocznej Agropromocji będzie uczestniczyło około 400 wystawców. Czego mogą się po nich spodziewać zwiedzający?

– Spectrum działalności prezentujących się na wystawie firm jest ogromne. Jak co roku, można się spodziewać wielu producentów regionalnej żywności: owoców, warzyw, produktów tradycyjnych, czy też przedstawicieli rzemiosła i rękodzieła ludowego. Z moich obserwacji jednak wynika, że odwiedzający są najbardziej zainteresowani kiermaszami ogrodniczymi, których w tym roku też oczywiście nie zabraknie. Będzie można odwiedzić wystawy wielu znanych w Małopolsce szkółek drzew i krzewów ozdobnych, kupić wysokiej jakości sadzonki kwiatów oraz zasięgnąć porady profesjonalistów. Warto zauważyć, że w związku z niesłabnącym od lat zainteresowaniem zwiedzających, w tym roku na Agropromocji pojawią się również przedstawiciele firm handlowych i usługowych z branży budowlanej. Zaprezentują oni wiele nowinek technologicznych, na przykład z dziedziny energii odnawialnej, efektywnych systemów grzewczych, ale nie tylko. Kluczowe dla idei całej wystawy będzie też zaprezentowanie wszystkim zwiedzającym ciągników, sprzętu uprawowego i maszyn do prac w gospodarstwie rolnym. Dla wielu rolników to właśnie Agroporomocja jest miejscem, gdzie mogą się zapoznać z szerszą niż zwykle ofertą takich maszyn i sprzętu rolniczego, i zdecydować się na zakup. W trakcie wystawy będzie można także skorzystać z porad na stoiskach ARiMR, ARR, MIR, KRUS, różnych banków i instytucji ubezpieczeniowych oraz wielu innych organizacji okołorolniczych. Bardzo mnie cieszy, że nasza wystawa przyjmuje też taki czysto praktyczny wymiar, dzięki któremu staje się dla zwiedzających miejscem wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów biznesowych.

– Agropromocja może przyciągać nie tylko osoby ściśle związane z branżą rolniczą, ale także zwykłych ludzi, na przykład mieszkających w miastach. Jak zachęci ich Pan do odwiedzenia tak mocno sprofilowanej wystawy?

– Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że Agropromocja jest ściśle sprofilowana. Owszem, jest to wydarzenie o charakterze rolniczym i wiejskim, jednak jest przez nas tak organizowane, aby każdy, kto jest tylko zainteresowany, mógł znaleźć coś dla siebie. Jak powiedziałem, w Nawojowej znajdziemy nie tylko stoiska i kiermasze adresowane ze względu na swój charakter wyłącznie do rolników, ale także – i to w przeważającej większości – atrakcje dla osób niezwiązanych z rolnictwem. Tegoroczną wystawę odwiedzi na przykład wiele firm ogrodniczych, których produkty zainteresują każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania. Agropromocja jest też wyjątkową i w wielu przypadkach jedyną okazją do zapoznania się z unikalnymi regionalnymi potrawami z Małopolski, które często pojawiają się tylko na naszej wystawie. Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy też szereg atrakcji, takich jak występy zespołów folklorystycznych, konkursy, zabawy oraz możliwość zaznajomienia swoich dzieci ze zwierzętami, które będą prezentowane na odpowiednich pokazach. Naprawdę każdy znajdzie coś wartego uwagi, dlatego jeszcze raz serdecznie wszystkich zachęcam do odwiedzenia naszej wystawy!

Rozmawiał: (ROL)

Fot. Z arch. M. Kwiatkowskiego

Zajrzyj do dodatku Agropromocja w „Dobrym Tygodniku Sądeckim”:

 

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama