Rolnicy protestują. Wyjadą ciągnikami na ulice Nowego Sącza

Rolnicy protestują. Wyjadą ciągnikami na ulice Nowego Sącza

protest rolników

W najbliższy piątek, 9 lutego w Polsce rozpocznie się strajk generalny rolników. O godzinie 10:00 mają zostać zablokowane wszystkie przejścia graniczne Polski z Ukrainą, a także drogi i autostrady w poszczególnych województwach. Ciągniki rolnicze pojawią się też na ulicach Nowego Sącza.

– Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP – piszą przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

To właśnie Prezydium Związku na posiedzeniu 31 stycznia podjęło jednogłośnie uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego w całej Polsce. Rolnicy sprzeciwiają się między innymi decyzjom w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy.

Od 9 do 10 lutego w całym kraju można spodziewać się czasowych blokad dróg. W galerii poniżej pełna treść komunikatu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w sprawie Strajku Generalnego.

W Nowym Sączu protestujący zbiorą się o godzinie 10:00 na tak zwanym jojku. Przed godziną 11:00 mają wyruszyć z Ronda Solidarności, przez ulice Prażmowskiego, Witosa (DK75, DK28), aż do Ronda Św. Jana Pawła II. Tą trasą będą się poruszać cyklicznie – według planów do godziny 16:00.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Strażackie wspomnienia z najtrudniejszych akcji. Willa Tatrzańska

Reklama