Robert Faron zadomowił się w krajowej czołówce

Robert Faron, który w przeszłości był zawodnikiem piłki nożnej m.in. w barwach Startu Nowy Sącz, w wieku 43 lat nie przestaje zadziwiać startując… w biegach narciarskich. Do tego po zakończeniu zimy ściąga narty i rywalizuje w Lidze Biegów Górskich, od kilku lat należąc do ścisłej krajowej czołówki. Kolejny narciarski sezon zakończył mocnym akcentem.

Robert Faron po raz pierwszy treningi w biegach narciarskich rozpoczął już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas na terenie Beskidu Wyspowego działała tzw. próba limanowska. Wkrótce wielkie narciarskie przedsięwzięcie wpadło w poważny kryzys. Dlatego Faron jako młody chłopak wybrał piłkę nożną.

Był piłkarzem Startu Nowy Sącz, Chorzowianki Chorzów, KS Tymbark, a w regionie znany jest przede wszystkim z występów w Zalesiance Zalesie. Na boisku imponował skutecznością i dużą przewagą kondycyjna nad rywalami. Już jako doświadczony piłkarz zajmował się także pracą szkoleniową. Robert Faron jest także nauczycielem wychowania fizycznego w Gimnazjum w Kamienicy. Kilka lat temu zrezygnował z piłki nożnej i wybrał inne dyscypliny.

W wieku 35 lat wróciłem do biegów narciarskich – wspomina Robert Faron. – Przygotowania rozpocząłem od jazdy na nartorolkach oraz imitacji z kijkami na nogach. Systematyczny trening oraz odnowa biologiczna spowodowały, iż zacząłem odnosić sukcesy w dyscyplinach wytrzymałościowych, w których brałem udział. 

Niedawno Faron zakończył kolejny sezon w biegach narciarskich. Na finał w Górach Bialskich po raz drugi zawodnicy zmierzyli się techniką klasyczną w maratonie narciarskim SGB Ultrabiel na dystansie 60 km. Do rywalizacji we wszystkich biegach SGB Ultrabiel przystąpiło ponad 270 zawodników.

W rywalizacji na dystansie głównym – 60 km – najszybszy był Bogusław Gracz (Nordiclife) z pięciominutową przewagą przed Robertem Faronem – zwycięzcą I edycji. Wcześniej doświadczony zawodnik z Zalesia zajął 7. miejsce open i pierwsze w kategorii wiekowej (ponad 40 lat) w 41. Biegu Piastów na dystansie (Worldloppet) 30km techniką dowolną z czasem 1:24:05.

Robert Faron nie ma czasu na odpoczynek i już wraca do biegania. W Lidze Biegów Górskich jest od kilku lat prawdziwą gwiazdą. Przede wszystkim w 2014 roku wygrał klasyfikację generalną. W ubiegłym roku zajął wysokie trzecie miejsce. Zwycięża lub jest na podium w wielu prestiżowych zawodach. Jest również powoływany do reprezentacji Polski w biegach górskich. W kolejnym sezonie nie zamierza odpuszczać i zapowiada walkę o czołowe lokaty.

Dla mnie sport jest wielką pasją, świetnie się czuję rywalizując na trasach i jeśli zdrowie i siły pozwolą to jeszcze chcę namieszać w czołówce – zapowiada.

JACEK BUGAJSKI
fot. archiwum Roberta Farona.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.