Rekordowe kwesty także w Starym Sączu i Gorlicach

Rekordowe kwesty także w Starym Sączu i Gorlicach

kwesta w Starym Sączu, 2022

Tegoroczne kwesty w naszym regionie okazały się być rekordowe. W Nowym Sączu udało się zebrać prawie 30 tysięcy. Rekord padł także w Gorlicach i Starym Sączu. Zbiórki na cmentarzach przeznaczane są na renowację starych, zabytkowych nagrobków.

Dzisiaj od rana Komisja Towarzystwa Miłośników Starego Sącza liczyła pieniądze, które udało się zebrać do puszek podczas kwesty na starosądeckich cmentarzach. Okazało się, że w tym roku mieszkańcy byli jeszcze hojniejsi, niż w ubiegłych latach. Na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków udało się zebrać 15025,30 złotych, czyli około 3000 złotych więcej niż w 2021 roku.

– Zarząd Towarzystwa Miłośników Starego Sącz serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom za hojność a także wolontariuszom-kwestarzom wspieranym przez młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego, Liceum Ogólnokształcącego i harcerzom ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera. Zebrana kwota pozwoli w przyszłym roku odnowić kolejne zapomniane, a zabytkowe nagrobki na naszych cmentarzach – mówi prezes TMSS Andrzej Długosz.

W Gorlicach także rekord

Na wpisanym do rejestru zabytków Cmentarzu Parafialnym w Gorlicach, tak jak i na innych nekropoliach w regionie, wolontariusze kwestowali końcem października i 1 listopada. W akcji udział wzięli m.in.: samorządowcy, nauczyciele i seniorzy.

Także gorliczanie w tym roku chętniej wrzucali datki do puszek. Kwesta prowadzona przez Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach była rekordowa. Udało się zebrać 18 901 złotych.

Do tej pory za zgromadzone podczas kwest pieniądze wyremontowano pomniki i nagrobki m.in.: Bronusia Nowaka pod Aniołem – dziecięcej ofiary „przełomu pod Gorlicami”, pomnik anioła z rozpostartymi skrzydłami, nagrobek Marii Krystyny Augustynówny czy grobowiec Tomasza Łaszcza – nafciarza zmarłego w 1938 roku.

Czytaj także: Ratujemy Sądeckie Nekropolie. Tegoroczna kwesta znów z rekordem!

Źródło/Fot. UM Stary Sącz/
UM Gorlice
Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama