Reforma oświaty różnie działa w różnych miejscach. W Nowym Sączu bez zwolnień

W Nowym Sączu wraz z rozpoczętym już rokiem szkolnym pojawi się 11 nowych etatów dla nauczycieli. W Krynicy - Zdroju, Nawojowej, Podegrodziu, Starym Sączu doszło jednak do cięć etatów pedagogów. Nauczyciele zostali zwolnieni lub przeniesieni do pracy w innych placówkach.

wsb3

- W związku z wdrażaną reformą ustroju szkolnictwa konieczne, wymagane przepisami zmiany w sieci szkół nie przełożą się na zwolnienia pracowników (w tym nauczycieli) ze szkół podstawowych i gimnazjów - informuje wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

- Z przygotowanych przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza danych wynika, że w pierwszym roku wdrażania reformy nastąpi przyrost o ponad 11 etatów nauczycielskich. To dobrze świadczy o Nowym Sączu i zdaje się, że jesteśmy jednym z nielicznych miast w Polsce, w którym proces wdrażania tej reformy przeszedł tak dobrze - dodaje wiceprezydent Gwiżdż.

Dyrektor Wydział Edukacji Józef Klimek twierdzi, że...

- Nauczyciele mogą być spokojni. Będzie więcej oddziałów szkół podstawowych i mniej oddziałów gimnazjum. 

W niektórych sądeckich gminach nie jest już jednak tak różowo.

- W Korzennej konieczne okazało się zmniejszenie wymiaru etatu dla dwóch nauczycieli. W Krynicy i Podegrodziu siedmiu nauczycieli straciło pracę. Trzem krynickim nauczycielom obcięto etaty. W Nawojowej jeden nauczyciel stracił pracę, podobnie jak w Łososinie Dolnej i Starym Sączu- wymienia poseł Andrzej Czerwiński.

Wójt gminy Łabowa uważa, że obcinanie etatów nauczycielom jest niekorzystne również dla uczniów.

- Łączenie etatu nauczyciela w kilku szkołach to rozwiązanie bardzo niekorzystne dla placówek, ale przede wszystkim dla uczniów, którym ogranicza się dostępność nauczyciela - zauważa Marek Janczak.

W Łącku, Grybowie (zarówno w mieście jak i gminie), Muszynie oraz w Rytrze żaden nauczyciel jak dotąd nie stracił pracy. Nie obcięto też wymiaru czasu pracy. Z uzupełnieniami etatów muszą liczyć się nauczyciele w Piwnicznej - Zdroju oraz Starym Sączu.

Dla porównania, w Tarnowie traci zatrudnienie 69 nauczycieli.

O reformie edukacji czytaj również TUTAJ

Fot. Ilustracyjne - pixabay, Z arch. Zespołu Szkół Akademickich w Nowym Sączu. 

GLINIK

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.