Ranking GLG. 21 kandydatów w pierwszym etapie. Kto zwycięży?

Ranking GLG. 21 kandydatów w pierwszym etapie. Kto zwycięży?

Zakończył się pierwszy etap VI edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Nasi Czytelnicy za dokonania z roku 2023 zgłosili do Rankingu 21 kandydatów. Do końca lutego Kapituła wybierze spośród nich finałową 15. Od 10 marca na naszym portalu dts24.pl ruszy głosowanie Czytelników. Emocje rosną!

Ranking jest okazją do wyróżnienia osób związanych pochodzeniem, edukacją, zamieszkiwaniem z ziemią sądecką, limanowską i gorlicką, które poza regionem odniosły sukces na polu szeroko rozumianej kultury. Doceniane są działania za miniony rok, czyli w tym przypadku 2023.

W dotychczasowych edycjach Rankingu GLG laureatami byli: w 2018 r. aktorka filmowa Joanna Kulig, w roku 2019 śpiewaczka operowa Sylwia Olszyńska, w kolejnym roku blogerka, działająca na polu kultury, Justyna Stasiek-Harabin. W czwartej edycji tytuł GLG zdobył kompozytor Zbigniew Preisner, a ubiegłorocznym laureatem został aktor filmowy i teatralny Filip Pławiak. Warto podkreślić, że w czołówce Rankingu GLG w minionych latach znaleźli się nasi krajanie, których osiągnięcia dostrzeżono poza Polską, w tym w: USA, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Danii i Słowacji, zanosi się, że zostanie ona w tym roku rozszerzona o kolejne kraje.

Po wyłonieniu finałowej 15. ruszy głosowanie internetowe. Koniecznie śledźcie prezentacje kandydatów na naszym portalu dts24.pl i oddajcie swoje głosy! To ważny element, bowiem głos Czytelników liczony jest jak głos jednego Członka Kapituły. Głosowanie internetowe decyduje też o przyznaniu Nagrody Publiczności. Przypomnijmy, że w dwóch pierwszych edycjach laur ten zdobyli: ex aequo Antoniusz Dietzius i Izabela Szafrańska, ex aequo Katarzyna Zielińska i Janusz Tyrpak a w kolejnych latach: Mariusz Brodowski, Irena Michalska oraz Marta Kołodziej.

Ostateczną decyzję o ustaleniu kolejności w Rankingu podejmuje Kapituła. Liczy ona aktualnie 32 osoby. W jej skład wchodzą założyciele oraz laureaci pierwszych pięciu miejsc w kolejnych edycjach. Członkiniami Kapituły są córki patronki Rankingu, ilustratorka książek dla dzieci Maria Ekier, która zaprojektowała klaps przyznawany laureatowi, oraz historyczka sztuki Agnieszka Kilańska-Cypel. Ranking jest bowiem inicjatywą, która ma podtrzymywać dobrą pamięć o patronce wydarzenia – aktorce Danucie Szaflarskiej.

Tajne głosowanie Kapituły odbędzie się w pierwszej dekadzie kwietnia. Czuwać nad nim będzie mecenas Leszek Koziorowski, partner w kancelarii prawnej Gessel. Wyniki poznamy na finałowej gali.

(R)

Reklama