Ptaszkowa. Jedni 100, drudzy 25 lat upiększają śpiewaniem i graniem świat

Ptaszkowa. Jedni 100, drudzy 25 lat upiększają śpiewaniem i graniem świat

Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej, Chór Mieszany w Ptaszkowej

Od stu lat Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej, a od 25 lat – Chór Mieszany w Ptaszkowej, upiększają swoimi występami świat. Podwójne uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę (20 listopada). Z tej okazji orkiestra została wyróżniona dużym Złotym Jabłkiem Sądeckim za upowszechnianie kultury muzycznej na Sądecczyźnie i otrzymała 8 tysięcy złotych od starosty sądeckiego.

Orkiestra została założona w 1922 r. Jej pierwszym prezesem był Paweł Rysiewicz. Kapelmistrzami orkiestry byli kolejno: Jakub Michalik, Jan Janusz, Michał Janus, Henryk Michalik, Jan Michalik, Zenon Drabiński. Obecnie liczy 37 członków i trzech uczniów. Prowadzą ją Stanisław Król i Łukasz Kogut. W swoim repertuarze zespół ma pieśni kościelne, marsze weselne i żałobne oraz utwory rozrywkowe. Orkiestra koncertowała m.in.: w Krakowie, Wadowicach, Częstochowie, Tarnowie, Dębicy, Gorlicach.

Podczas jubileuszu uhonorowano członków orkiestry Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. Orkiestra została wyróżniona dużym Złotym Jabłkiem Sądeckim za upowszechnianie kultury muzycznej na Sądecczyźnie. Złote Jabłka otrzymali również członkowie grupy: Andrzej Górski, Krzysztof Janus, Marian Kiełbasa, Łukasz Kogut, Janusz Król, Mieczysław Parużnik, Kazimierz Rysiewicz, Edward Siedlarz, Ryszard Siedlarz, Tomasz Tokarz; Srebrne Jabłko Sądeckie – Mariusz Jandura, Mateusz Michalik, Piotr Michalik, Jerzy Święs. Oprócz gratulacji i podziękowań, posypały się także nagrody finansowe. Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej otrzymała 8000 złotych z budżetu Powiatu Nowosądeckiego, które wręczył podczas uroczystości jubileuszowych starosta Marek Kwiatkowski.

25 lat Chóru Mieszanego w Ptaszkowej

Chór Mieszany z Ptaszkowej został założony przez ks. proboszcza Józefa Kmaka i Stanisława Króla, który jest jego dyrygentem. Chór jest zespołem czterogłosowym i liczy 45 członków. W swoim repertuarze ma pieśni kościelne, patriotyczne i okolicznościowe w sumie 116 utworów. Chór występował w Krakowie, Brzesku, Szczawnicy, Tarnowie oraz w miejscowościach Powiatu Nowosądeckiego. Występował również w I Programie Polskiego Radia. Na swoim koncie ma płytę z kolędami. Starosta nagrodził chórzystów Złotymi Jabłkami Sądeckimi. Otrzymali je: Stanisława Kiełbasa, Władysława Bochenek, Maria Kowalska, Maria Wajda, Magdalena Motyka, Wiesław Janus, Wincenty Michalik, Florencjusz Janusz, Kazimierz Gucwa, Bożena Kogut, Agata Niepsuj, Krystyna Michalik, Anna Gadzina, Edyta Król, Stanisława Michalik, Zdzisław Kogut. Zespół otrzymał także nagrodę finansową –  2500 zł od starostwa.

– Z przyjemnością słucha się muzyki i śpiewu w Waszym wykonaniu. Towarzyszycie społeczności Ptaszkowej i gminy Grybów w najważniejszych momentach. Aby prezentować taki poziom, poświęcacie sporo wolnego czasu i energii na próby i spotkania. Cieszę się, że dbacie o zachowanie kultury i kultywujecie tradycje rodzinne. Kultura i religia to elementy, dzięki którym naród polski przetrwał lata zaborów oraz wojenne zawieruchy – zwrócił się do członków orkiestry i chórzystów starosta Marek Kwiatkowski.

Starosta jednocześnie podziękował za zachęcanie młodego pokolenia do rozwijania pasji.

Czytaj także: Regionalny Zespół Podegrodzie świętował jubileusz 85-lecia (zdjęcia)

Oprac. NS/
Źródło fot. Maria Olszowska/ Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu 
Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama