Regionalny Zespół Podegrodzie świętował jubileusz 85-lecia (zdjęcia)

Regionalny Zespół Podegrodzie świętował jubileusz 85-lecia (zdjęcia)

Zespół Regionalny Podegrodzie, jubileusz, 85-lecie

W sobotę odbyło się wielkie święto Regionalnego Zespołu Podegrodzie, który obchodził jubileusz 85-lecia istnienia. Wydarzenie odbyło się z wielką pompą. Nie zabrakło zaszczytnych gości, nagród, gratulacji i życzeń.

Obecny podczas uroczystości Marek Kwiatkowski, który sprawuje funkcję starosty nowosądeckiego, wyróżnił wybitnych członków zespołu Złotymi oraz Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. W towarzystwie przewodniczącego rady powiatu Romana Potońca wręczył zespołowi czek na 6 tys. zł.

– Dziękuję za Wasz wkład w kultywowanie i promocję tradycji ludowych oraz dbanie o dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Jesteście jednym z najbardziej znanych zespołów regionalnych na Sądecczyźnie. Dzięki takim ludziom jak Wy, dla których ważne jest zachowanie dziedzictwa, kultury, religii, języka polskiego i gwary, Polska przetrwała czas zaborów i wojny. Bardzo dziękuję za to co robicie od 85 lat. Wiem, że wymaga to wielu wyrzeczeń, poświęcenia czasu i ciągłych prób, ale efekt Waszej pracy jest imponujący. Mam nadzieję, że spotkamy się tutaj świętując 100-lecie zespołu. Serdecznie gratuluję – mówił starosta Marek Kwiatkowski, cytowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Wspomniane wyżej Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Barbara Jop, Krzysztof Bodziony i Jerzy Nieć (złoto), a także: Magdalena Bulzak, Paweł Nowojowski i Andrzej łatka (srebro).

Zespół Regionalny Podegrodzie wystąpił po raz pierwszy w 1937 roku, podczas imprezy regionalnej „Święto Gór”, na którą przygotował program „Wesele podegrodzkie”, a już 1938 roku z dużym powodzeniem wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Hamburgu. Po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, w 1946 roku wznowił swoją działalność. Przez 85 lat działalności grupa zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, przeglądach i konkursach folklorystycznych. Na swoim koncie ma cztery „Złote Ciupagi” oraz „Srebrne i Brązowe Ciupagi” zdobyte na Festiwalach Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ponadto zespół został wyróżniony: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Oskara Kolberga. Koncertował we Francji, Hiszpanii, na Węgrzech, w Belgii, Austrii i Niemczech. (Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu)

Czytaj także: Sądeczanka Anna Król, znana z „Sanatorium Miłości”, podzieliła się pasją do robienia przetworów

Fot: Maria Olszowska

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama