Psi problem przy ul. Zamenhofa: zwierzęta trafią do schroniska

Sfora psów, które hodowane są przez lokatorów jednego z mieszkań przy ul. Zamenhofa 8 w Nowym Sączu zostanie przewieziona do schroniska. Jak informuje rzecznik prasowy prezydenta miasta Nowego Sącza Krzysztof Witowski - na przełomie września i października powinno zakończyć się postępowanie administracyjne w tej sprawie.

wsb3

Wydana przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza decyzja pozwoli na czasowe odebranie zwierząt małżeństwu, które niewielkie mieszkanie w bloku dzieli z kilkunastoma psami, co stało się przyczyną potężnego sąsiedzkiego konfliktu.

O sprawie pisaliśmy  TUTAJ.

Problem trwa od trzech lat. Mieszkańcy bloku wielokrotnie skarżyli się na uciążliwe sąsiedztwo do rozmaitych instytucji, ale do tej pory nie doczekali się zmiany sytuacji. Brakuje im już cierpliwości. Sytuacja jest tym bardziej przykra, że ze strony właścicieli psów padają pod ich adresem groźby pozbawienia życia.

- Urząd Miasta Nowego Sącza jest uprawniony do podjęcia działań na podstawie skutecznego prawnie wniosku, złożonego przez uprawnioną do tego instytucję. Taki wniosek został złożony przez sądecką policję dopiero 21 lipca tego roku. Działania Urzędu Miasta były natychmiastowe, a podstępowanie administracyjne zostało wszczęte już 24 lipca tego roku – mówi Krzysztof Witowski. - Wcześniej kilkakrotnie zwracaliśmy się do właścicielki mieszkania z propozycją pomocy w pokryciu kosztów szczepień i sterylizacji zwierząt, a także przejęcia części psów. Wszystko miało się odbyć przy wsparciu fundacji "Mam głos", z którą miasto współpracuje w zakresie opieki nad zwierzętami. Próby pomocy oraz polubownego załatwienia sprawy zostały jednak odrzucone przez zajmujących mieszkanie i będących jednocześnie właścicielami psów państwa T.

- Należy podkreślić, że obecna sytuacja mieszkańców ulicy Zamenhofa 8 wynika z niewykonania przez komornika decyzji sądu dotyczącej eksmisji zwierząt, wydanej z rygorem natychmiastowej wykonalności w listopadzie 2015 roku - dodaje rzecznik prezydenta.

Zgodnie z postanowieniami Ustawy o ochronie zwierząt, kosztami transportu psów do schroniska i ich utrzymania obciążeni zostaną właściciele.

- Urząd Miasta z pewnością będzie egzekwował zwrot poniesionych kosztów, a także zwrot nakładów niezbędnych do przeprowadzenia remontu w mieszkaniu komunalnym, które znajduje się pod lokalem państwa T. – informuje Krzysztof Witowski.

fot. kadr z programu TVN UWAGA

NISSANLAT

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.