Przed nami jubileuszowa edycja AGROPROMOCJI

Przed nami jubileuszowa edycja AGROPROMOCJI

Największa cykliczna wystawa rolnicza w Małopolsce powraca po dwóch latach przerwy. Jubileuszowa trzydziesta edycja odbędzie się w nowej lokalizacji – na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. Przed nami moc atrakcji!

Tegoroczna edycja AGROPROMOCJI odbędzie się w dniach 10-11 września. Nowe miejsce wystawy, czyli Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II, dysponuje rozległym terenem i posiada zaplecze logistyczne i hotelowe. Ponadto znajduje się w otoczeniu pól uprawnych, co podkreśla charakter tego wydarzenia.

Ideą, która przyświeca AGROPROMOCJI od 30 lat, jest promocja małopolskiego rolnictwa, firm działających w branży agrobiznesu, a także dorobku gospodarczego i kulturowego regionu, poprzez ukazanie jego bogactwa i różnorodności. Na AGROPROMOCJI zobaczyć można wszystko, co do zaoferowania ma małopolska wieś – podkreślają organizatorzy wystawy.

Zakres tematyczny jest zatem bardzo szeroki i obejmuje m.in. przetwórstwo rolno-spożywcze, zdrową, ekologiczną żywność, pszczelarstwo, wystawę zwierząt, ciągniki rolnicze i maszyny do produkcji rolnej, budownictwo wiejskie i inwentarskie, środki ochrony roślin, nasiennictwo, ogrodnictwo, sadownictwo i szkółkarstwo. Ponadto promowana będzie agroturystyka, dziedzictwo kulinarne, ludowe rękodzieło i folklor.

Podczas wydarzenia zaprezentują się więc duże firmy rolnicze, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, instytucje działające na rzecz rolnictwa, urzędy gmin, a nawet indywidualni rolnicy. Teren Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania zostanie podzielony na bloki tematyczne.

W programie wydarzenia przewidziano m.in. pokaz prac polowych z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy rolniczej techniki. Zaprezentowane zostaną nowe maszyny, znane nawet na światowym rynku. Sporą grupę wystawców będą stanowiły też przedsiębiorstwa specjalizujące się w nowoczesnych systemach grzewczych, i producenci kotłów centralnego ogrzewania. Będą też obecni przedstawiciele producentów i dystrybutorów odnawialnych źródeł energii oraz całej gamy materiałów budowlanych.

Wzorem ubiegłych edycji, przewidziane są liczne dodatkowe atrakcje – na przykład wystawa maszyn retro. Planowany jest również m.in. pokaz strzyżenia owiec, konkursy z nagrodami, degustacja regionalnych produktów, kiermasz ogrodniczy oraz kiermasz rękodzieła ludowego. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego – nawet najmłodsi, dla których organizowany jest konkurs plastyczny pt. „Skąd się bierze mleko?” i przygotowana będzie specjalna strefa zabaw i odpoczynku.

Instytut Zootechniki PIB przygotuje wystawę ras rodzimych zwierząt gospodarskich. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skosztować mięs i serów. Na sobotę planowany jest pokaz pieczenia byka wraz z degustacją wołowiny, a także pokaz rozbioru tuszy gęsi białej kołudzkiej, połączony z przygotowaniem okrasy gęsiej. Z kolei w niedzielę odbędzie się wspólne pieczenie jagnięciny i wieprzowiny oraz przygotowywanie bigosików jagnięcych według staropolskich przepisów. Zwiedzający będą mogli ponadto zmierzyć się ze sobą w konkursie wyrabiania masła metodą tradycyjną.

Podczas AGROPROMOCJI nastąpi też uroczyste rozstrzygnięcie licznych wojewódzkich konkursów: Agroliga 2022, Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne, Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne, Najlepszy Doradca Ekologiczny, Doradca Roku, Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu, Konkurs Potraw Regionalnych. Ogłoszone zostaną również wyniki konkursów organizowanych przez instytucje partnerskie: Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka Przedstawicielstwo w Zabierzowie.

Imprezę uświetnią występy zespołów regionalnych „Skalni” i „Paradnice”. Wydarzenie zwieńczy natomiast koncert „Kapeli Ciupaga”, który odbędzie się w niedzielę o godzinie 19:00. Z ramowym programem XXX Jubileuszowej Wystawy AGROPROMOCJA 2022 można zapoznać się w galerii, znajdującej się na końcu tekstu.

Organizatorem wystawy jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a współorganizatorami – Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Partnerem AGROPROMOCJI jest Województwo Małopolskie. Patronat honorowy objęli: Henryk Kowalczyk, będący wicepremierem i ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Patronami medialnymi wydarzenia są: „Dobry Tygodnik Sądecki”, TVP3 Kraków, „Gazeta Krakowska”, Radio Kraków, Telewizja Trwam, Radio Maryja, Radio RDN Małopolska, a także czasopisma branżowe: „Jagodnik” i „AgroProfil”.

Partnerem wystawy jest Województwo Małopolskie.

źródło: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.