W Nowym Sączu powstała kompania OPP. Ponad 40 ,,krakowskich” funkcjonariuszy będzie czuwało nad bezpieczeństwem w regionie

W Nowym Sączu powstała kompania OPP. Ponad 40 ,,krakowskich” funkcjonariuszy będzie czuwało nad bezpieczeństwem w regionie

Nowy Sącz, Policja, Ogniwo Prewencji

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie w sądeckiej jednostce utworzono Kompanię Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. 1 września stałą służbę w naszym regionie rozpoczęło 45 ,,krakowskich” funkcjonariuszy. Policjantów oficjalnie przywitano w poniedziałkowe południe (5 września) przed budynkiem nowosądeckiej komendy.

Do końca roku kompania zostanie uzupełniona o kolejne ponad 50 etatów i w ten sposób ukonstytuuje się Pierwsza Zamiejscowa Kompania Prewencji Policji w Krakowie. Funkcjonariusze stacjonujący w Nowym Sączu będą realizować działania w południowo-wschodniej części Małopolski, a Ci w Zakopanem – na Podhalu. Docelowo, stacjonująca w Nowym Sączu kompania będzie liczyć 96 osób.

Policjanci będą brać udział w zabezpieczeniu masowych imprez sportowych, koncertów czy wszelkiego rodzaju większych zgromadzeń. Staną na pierwszej linii w sytuacji zbiorowego naruszenia porządku publicznego i będą chronić bezpieczeństwa Małopolan.

– Witam was serdecznie w Nowym Sączu. Myślę, że to będą dla was dobre lata i miejsce fantastycznej pracy i rozwoju zawodowego. (…) Nowosądeccy policjanci doskonale wiedzą, jak bliska jest mi ta formacja, dlatego szczególnie chcę podziękować wojewodzie za przychylność dla Nowego Sącza i wytworzenie tak dobrej atmosfery wokół miasta, która sprawiła, że komendant mógł podjąć decyzję o umiejscowieniu tutaj oddziału prewencji – mówił podczas poniedziałkowych uroczystości przywitalnych prezydent miasta Ludomir Handzel.

Gospodarz miasta zaznaczył, że bardzo dobrze współpracuje mu się z nowosądecką policją i cieszy się, że Sądecczyzna otrzymała ważne ,,ramię bezpieczeństwa” w postaci dodatkowych funkcjonariuszy. Takiego samego zdanie jest starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

– Współpraca jest wspaniała. Komendant Krzysztof Dymura staje zawsze na wysokości zadania, kiedy trzeba zabezpieczyć region. Dziękuję za to, co robiliście podczas pandemii, kiedy sytuacja była dramatyczna. Staraliście się zdyscyplinować społeczeństwo. Gdybyście tego nie robili, to moglibyśmy sobie nie poradzić z tym problemem – zwrócił się do policjantów starosta.

Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów

Powiat nowosądecki, licząc z Nowym Sączem zamieszkuje około 300 tysięcy osób. Trzeba brać także pod uwagę, że Sądecczyzna, to region turystyczny. – Każdy chce żyć w kraju bezpiecznym. To wy państwo sprawicie, że do nas będzie przyjeżdżało jeszcze więcej turystów, bo będą czuli się bezpiecznie – zwrócił się do funkcjonariuszy starosta Marek Kwiatkowski, jednocześnie wręczając Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie nadinspektorowi Michałowi Ledzionowi obraz sądeckiego artysty Wacława Jagielskiego przedstawiający starą, krynicką Pijalnię.

W podobnym tonie wypowiadał się wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który zaznaczał, że Państwo Polskie od kilku lat bardzo mocno inwestuje w rozwój policji i sprzęt. Wojewoda podziękował policjantom za ostatnie dwa lata ciężkiej służby, która przypadła na czasy pandemii, kryzysu na białoruskiej granicy, czy napływu uchodźców. – Pokazaliście empatię, serce, życzliwość – mówił do mundurowych.

– Małopolska jest regionem wyjątkowym ze względu na atrakcyjność turystyczną. Zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, ruch turystyczny generuje dodatkowe wyzwania związane z zabezpieczeniem chociażby imprez masowych. Co więcej, Sądecczyzna to obszar bogaty w miejscowości uzdrowiskowe, które podejmują kuracjuszy przez cały rok. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że obszar ten graniczy z naszym słowackim sąsiadem. Umiejscowienie właśnie w Nowym Sączu sił Oddziału Prewencji Policji ma więc charakter strategiczny – dodał wojewoda Łukasz Kmita.

Kmita podziękował również rodzinom policjantów, które wspierają mundurowych oraz zwrócił uwagę funkcjonariuszom, aby nie zapominali o odpoczynku i wspieraniu swoich bliskich.

Trzy lata ciężkiej służby

– Jak wiecie, niespełna trzy lata temu dotknęła nas, tak jak cały świat, sytuacja dramatyczna, czyli choroba zwana Covid-19. To sprawiło, że działania, który stały przed Polską Policją zostały rozszerzone do działań zmierzających do zachowania bezpieczeństwa w związku z tą pandemią. Doszło także do konfliktu na białoruskiej granicy i nielegalnego przejścia migrantów na granicy z Polską, a później do wojny na Ukrainie – przypomniał podczas przemówienia Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion.

Jak wyjaśniał funkcjonariusz, właśnie te wydarzenia spowodowały, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Komendantem Głównym Policji podjęli decyzję o tym, aby w całej Polsce powstały dodatkowe pododdziały w strukturach oddziałów prewencji policji.

– Na terenie Małopolski takich kompanii prewencji powstaną dwie: pierwsza – na terenie powiatu nowosądeckiego, która będzie realizowała zadania na terenie południowo-wschodniej części Małopolski, oraz kompania druga, która powstanie na terenie Podhala, a będzie zlokalizowana w Zakopanem. To pozwoli nam w bardziej efektywny sposób realizować zadania w zakresie działań poszukiwawczych osób zaginionych, zabezpieczaniu imprez masowych, udzielaniu wsparcia w szczególności jednostkom terenowym w codziennej służbie – mówił komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion.

Fot. Adrian Maraś

Reklama