Protest na Sądecczyźnie. Zablokują rondo w Starym Sączu

Mają dość lekceważenia i braku reakcji na ich apele. Jutro mieszkańcy Doliny Popradu po raz drugi powiedzą stanowcze ,,nie dla tirów” i zablokują rondo Jana Pawła II w Starym Sączu. Jak zaznaczają, nie chcą dopuścić do budowy ,,pseudo- obwodnicy”, która ma posłużyć jako droga tranzytowa na Słowację. 

Blokada rozpocznie się o godzinie 16.30 i będzie trwała godzinę. Już podczas pierwszego protestu, który odbył się 15 września na piwniczańskim rynku, mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju, Barcic, Rytra, a także słowackiego Mniszka zapowiedzieli, że jeśli nikt nie będzie się nadal liczył z ich zdaniem i ,,na siłę” będzie forsowana budowa obwodnicy – wyjdą na ulice i zablokują drogi. W tej sprawie skierowali pismo m.in. do Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, jednak odpowiedzi się nie doczekali.

– Do tego czasu próbowano nam wmówić, że jest to obwodnica Piwnicznej. Nie jest to żadna obwodnica, jest to korytarz transportowy dla tirów, który w założeniu ma łączyć autostradę A4 ze słowacką D1. W 2004 roku władze polskie dogadały się ze Słowacją w tej sprawie. Ogłupiano nas, oszukiwano, mówiono, że Dolina Popradu jest unikatową i będzie przepływał nią wyłącznie ruch autokarowo-osobowy – mówił podczas pierwszego protestu Krzysztof Polakiewicz z Komitetu Społecznego Gminy Piwniczna-Zdrój. [O tym pisaliśmy —>Tutaj]

Jak informują organizatorzy zbliżającego się protestu, jego celem jest uświadomienie wszystkim mieszkańcom Doliny Popradu, Starego Sącza, Nowego Sącza, Chełmca i innych miejscowości na trasie, co tak naprawdę grozi, gdy powstanie korytarz transportowy wąską Doliną Popradu. Przypominają, że już dzisiaj Nowy Sącz jest zakorkowany, a przez rondo w Starym Sączu dziennie przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy pojazdów.

– To właśnie takimi wąskimi drogami przez centra zabudowane Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza puścić samochodem ciężarowym na południe Europy. Każdy z Łomnicy, Wierchomli, Kosarzysk itd. do Nowego Sącza dojeżdża tą drogą. Ona zostanie po prostu sparaliżowana. Wszyscy którzy jeszcze mają wątpliwości obudźcie się i bądźcie z nami 16 października o 16.30 na rondzie w Starym Sączu – apelują organizatorzy protestu.

KORYTARZ TRANSPORTOWY DOLINĄ POPRADU

To właśnie takimi wąskimi drogami przez centra zabudowane GDDKiA zamierza puścić TIRy tranzytem na południe Europy. Każdy z Łomnicy, Wierchomli, Kosarzysk itd. do Nowego Sąćza dojeżdża tą drogą. Ona zostanie poprostu spraliżowana.Wszyscy którzy jeszcze mają wątpliwości obudźcie się i bądźcie z nami 16 października o 16.30 na rondzie w Starym Sączu.

Gepostet von Nasza Dolina Popradu am Mittwoch, 14. Oktober 2020

Protestujący w Piwnicznej-Zdroju: ruch tranzytowy zamorduje Dolinę Popradu, mówimy stanowcze ,,Nie” dla tirów

Graf: Nasza Dolina Popradu, Google maps 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.