Proponują załatwienie ,,czternastki”. Uwaga na oszustów

Proponują załatwienie ,,czternastki”. Uwaga na oszustów

oszuści ZUS

Podszywają się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i proponują, że ,,załatwią” czternastą emeryturę. Uwaga – to oszuści. Prawdziwi przedstawiciele ZUS przestrzegają i wyjaśniają, kto może liczyć na dodatkową emeryturę.

Wypłata tak zwanych ,,czternastek” ruszy 25 sierpnia. Aby dostać dodatkowe świadczenie, nie trzeba składać żadnych pism i wniosków. Przedstawiciele ZUS apelują o rozwagę, bo oszuści podszywający się pod pracowników instytucji mogą usiłować wyłudzić pieniądze, dane osobowe, czy też numer rachunku bankowego, proponując szybkie załatwienie formalności i oferują pomoc.

– Co do zasady przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin, pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić  o takiej wizycie – podkreśla Anna Szaniawska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS.

Zaznacza również, że pracownicy ZUS nie pobierają żadnych opłat.

W każdej sytuacji, gdy tożsamość osoby podającej się za przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych budzi nasze wątpliwości, powinniśmy skontaktować się z policją oraz z najbliższą placówką ZUS.

Czternastki

– Prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego będą mieli emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września – informuje Anna Szaniawska.

Świadczenie w pełnej wysokości dostaną osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku tych, którzy dostają więcej (do 4188,44 zł brutto), czternastka będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”, więc może minimalnie wynieść 50 zł.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Uwaga! Oszustwa na Orlen! Koncern ostrzega

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.