Uwaga! Oszustwa na Orlen! Koncern ostrzega

Uwaga! Oszustwa na Orlen! Koncern ostrzega

oszustwa na PKN Orlen

PKN ORLEN ostrzega przed oszustami, którzy w Internecie podszywają się pod koncern. Ogłoszenia kuszą gwarancją bardzo wysokich i pewnych zysków. Pojawiają się one przede wszystkim na portalach społecznościowych, jak Facebook, YouTube, na licznych stronach internetowych, w mailingach, reklamach.  Docierają poprzez wiadomości SMS.

Fałszywe ogłoszenia najczęściej zachęcają do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN, czy też projekty inwestycyjne koncernu. Wykorzystują one bezprawnie nazwę oraz znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa i wizerunki osób powiązanych z Orlenem.

Osoby reprezentujące koncern przypominają, że PKN ORLEN zachęca do inwestowania, jednak tylko poprzez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych.

Jak rozpoznać próbę oszustwa?

  • Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
  • Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
  • Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.
  • Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
  • Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
  • Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
  • Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje, może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.

Czytaj więcej: https://www.orlen.pl/pl/ostrzegamy

Oszustwa, PKN Orlen

Fot./ Źródło: PKN Orlen 

Reklama