Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi to przede wszystkim badania przesiewowe (tzw. skreening), czyli wykonywanie badań mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze objawów choroby oraz uświadamianiu kobiet jakie czynniki mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Systematyczna profilaktyka może odegrać kluczową rolę w naszym życiu. W Polsce z bezpłatnych badań profilaktycznych korzysta niespełna 40% uprawnionych kobiet, w Małopolsce około 33% (stan na 01-01-2020 r.).

Nowotwory w początkowej fazie nie dają jawnych objawów. Kobieta z reguły nie odczuwa żadnych dolegliwości. Najczęściej nowotwory w tym stadium są wykrywane w profilaktycznych badaniach obrazowych, przede wszystkim mammografii. Dzięki temu coraz częściej wykrywa się raki piersi, kiedy guz jest jeszcze niewyczuwalny, we wczesnym okresie wzrostu co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Mammografia jest najlepszą metodą wykrywania zmian w piersi u kobiet, ponieważ umożliwia wykrycie zmian o średnicy kilku milimetrów. Pozwala też określić charakter zmiany i jej umiejscowienie. W Polsce z powodu niskiej zgłaszalności na badania profilaktyczne, aż 50% przypadków wykrywa się kiedy choroba jest już znacznie zaawansowana.

Najczęstszym objawem raka piersi jest guzek lub zmiana struktury w obrębie piersi.        Z reguły guz jest dość twardy, dobrze wyczuwalny wśród otaczających go tkanek.

Inne objawy raka piersi to:

  • asymetria piersi, zmiana kształtu piersi,
  • wciągnięcie brodawki sutkowej,
  • jednostronny wyciek z brodawki sutkowej,
  • zaciągnięcie skóry w okolicy guza,
  • zmiana koloru skóry, objaw „skórki pomarańczowej”,
  • obrzęk, stwardnienie i zaczerwienienie piersi,
  • ból piersi (w późnym stadium),
  • powiększenie węzłów chłonnych pachy po stronie guza,
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjno-nadobojczykowych (na dalszym

etapie zaawansowania choroby),

  • swędzenie, pogrubienie i owrzodzenie brodawki sutkowej.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, nie czekaj koniecznie zgłoś się do lekarza – bo czas ma ogromne znaczenie…

W ramach realizowanego projektu pn. „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!” Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Prądnickiej 80 wraz z Partnerem Projektu Pracownią RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o. w Gorlicach przy ul. Piekarskiej 1 serdecznie zaprasza kobiety  między 50 a 69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne i zapewnia wysokospecjalistyczną diagnostykę obrazową przy zastosowaniu nowoczesnych metod i urządzeń cyfrowych.

 

Zespół Projektowy „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!”

Projekt „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków; tel. 12 614 33 55

Pracownia RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o., ul. Piekarska 1, 38-300 Gorlice, tel. 18 352 20 03

tekst sponsorowany

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama