Prezydent RP Andrzej Duda w Stróży: tu jest kolebka odzyskania niepodległości

Prezydent RP Andrzej Duda w Stróży: tu jest kolebka odzyskania niepodległości

Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. Stało się to dzisiaj, w miejscowości Stróża. -To jest absolutnie szczególne miejsce, można powiedzieć, że budynek pod którym stoimy jest kolebką odzyskania niepodległości- zaznaczył prezydent.

Wybór miejscowości Stróża nie jest przypadkowy. To tutaj w obecnym budynku Szkoły Podstawowej, przed I Wojną Światową powstała pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka. Jej komendantem i wykładowcą był późniejszy marszałek Józef Piłsudski.

-Stróża ma dla odzyskania niepodległości wymiar szczególny, bo to tutaj w tej wiosce, w tym budynku, przed którym stoimy powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości, Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, której komendantem i wykładowcą był późniejszy marszałek Józef Piłsudski. Dowódcą szkoły był Kazimierz Sosnowski i to jest rzeczywiście absolutnie szczególne miejsce, bo można powiedzieć, że jesteśmy przed budynkiem, który był kolebką odzyskania niepodległości. To tutaj uczyli się Ci, którzy później utworzyli korpus oficerski I Kompani Kadrowej, to tutaj uczyli się Ci,  którzy później stanowili korpus oficerski Polskich Legionów, Ci którzy później stanowili elitę Polskiej Armii, broniącej nas przed bolszewicką nawałą. Ci, którzy później stanowili elitę odrodzonego Państwa Polskiego -mówił prezydent.

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęła się o godzinie 11:45, wówczas nastąpiło oficjalne przywitanie przez Wojewodę Małopolski Piotra Ćwika, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wójta Gminy Dobra. Dowódca Kompani Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej złożył meldunek głowie Państwa, a w samo południe odegrano Hymn Polski, wciągnięto Flagę Państwową na maszt, po czym Andrzej Duda złożył wieniec pod pamiątkową tablicę z 1933 roku, wmurowaną w ścianę Szkoły Podstawowej.

Tereny bliskie sercu Prezydenta

-Bardzo dziękuję za tę radosną i niezwykle miłą atmosferę. Bardzo dziękuję za zaproszenie do Stróży, w tereny tak bliskie mojemu sercu. Z Beskidem Wyspowym, związane było wiele lat mojego harcerskiego dzieciństwa i młodości. Bardzo dziękuję za tę piękną uroczystość. Szanowni Państwo zaledwie parę dni temu, 5 grudnia miałem zaszczyt wystąpić w polskim parlamencie przed zgromadzeniem narodowym, gdzie wygłaszałem orędzie w związku ze 150-rocznicą urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Uznaliśmy, że ten dzień może stanowić rozpoczęcie obchodów 100- rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości -powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zaznaczył, że w obchodach tych jest jeden element, na którym bardzo mu zależy.

Chciałem żeby one się odbywały nie tylko w wielkich miastach, Warszawie, w parlamencie, czy na placu marszałka Józefa Piłsudskiego przy grobie nieznanego żołnierza, ale we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach. Wszędzie tam gdzie jesteśmy w stanie upamiętnić to stulecie odzyskania niepodległości, a przecież jesteśmy w stanie je upamiętnić wszędzie -dodał.

Podczas wystąpienia wielokrotnie podkreślał ważność tego miejsca dla odzyskania niepodległości Polski. Wspomniał wiele zasłużonych nazwisk, które w tej właśnie szkole kształciły się, by potem stanowić zaplecze dla Legionów Polskich.

-Są miejsca, gdzie ta pamięć ma szczególny wyraz, bo one mają dla tamtego wielkiego dzieła, dzieła odrodzenia, zmartwychwstania Rzeczypospolitej znaczenie szczególne, z uwagi na historyczny kontekst. W takim właśnie miejscu, tutaj w Małopolsce, niedaleko Limanowej,  jesteśmy dzisiaj. Dziękuję, że już parę dni po moim wezwaniu i zapowiedzi, że chcę wziąć udział w obchodach w małych miasteczkach i wsiach spotykam się z państwem, żeby wspólnie czcić to stulecie –mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

Po nim wystąpiła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. W trakcie uroczystości zaprezentowano ogólnopolski projekt edukacyjny IPN ,,Akademia Niepodległości”. Głównym jego celem jest upowszechnienie wiedzy historycznej, popularyzacja postaw opartych na patriotyzmie i przywiązaniu do Ojczyzny.

Na zakończenie odsłonięto tablicę upamiętniającą Oficerską Szkołę Strzelecką w Stróży, którą poświęcił Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej ks. biskup Andrzej Jeż. Odbyło się także krótkie przedstawienie patriotyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej, po którym Benedykt Węgrzyn- wójt gminy Dobra podziękował Prezydentowi RP za przybycie na uroczystości. O godzinie 14:00 Andrzej Duda zakończył wizytę w Stróży.

Fot: Damian Radziak

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook