Prezydent Polski w Krynicy-Zdroju: Współpraca ma ogromne znaczenie

Prezydent Polski w Krynicy-Zdroju: Współpraca ma ogromne znaczenie

– Nasza wzajemna współpraca ma ogromne znaczenie – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas wczorajszego wystąpienia na Krynica Forum 2023. W dyskusji wziął udział Prezydent Litwy Gitanasa Nausedy. Trzydniowe Forum łączy ze sobą świat polityki, środowiska akademickiego i biznesu.

Prezydenci rozmawiali na temat bezpieczeństwa w regionie po 24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę.

– Nasza wzajemna współpraca ma ogromne znaczenie. Bardzo się cieszę z dzisiejszej obecności pana prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Dla mnie ma ona szczególny wymiar. Dosłownie na kilka godzin przed rosyjską agresją byliśmy wspólnie w Kijowie, wesprzeć naszego sojusznika. Byliśmy tam, by pokazać, że jesteśmy z naszymi sąsiadami, że jesteśmy przy nich – wspominał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczał jak ważnymi kwestiami w obecnej sytuacji są: partnerstwo, sojusz i bezpieczeństwo militarne. Jednocześnie podkreślił, że podczas wspólnych wizyt na Ukrainie uzmysłowił sobie, że współpraca tych dwóch państw – Polski i Litwy, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko regionu, ale być może dla większości świata. Oba państwa przyjaźnią się z Ukrainą, graniczą z Białorusią i Rosją i mają na swoim terytorium najbardziej strategiczne miejsce w Europie – Przesmyk Suwalski.

13 września w uroczystej gali otwarcia wziął udział także Premier Republiki Korei Han Duck – soo. Prezydent Polski przez dwa dni będzie gościem wydarzenia i weźmie udział w debatach o najważniejszych obecnie wyzwaniach społecznych i gospodarczych dla Polski, Europy i świata. Drugiego dnia weźmie udział w Forum Koreańsko-Polskim i porozmawia z premierem Republiki Korei o współpracy na rzecz rozwoju. Organizatorem trzydniowego Forum jest Stowarzyszenie Instytut Kościuszki. Województwo Małopolskie jest partnerem głównym tego wydarzenia.

– Pozwólcie, że w sposób szczególny podziękuję za obecność Prezydentowi Rzeczypospolitej, panu Andrzejowi Dudzie, który nieustannie nas wspiera, który objął patronatem honorowym to wydarzenie i zaprosił do udziału w Forum szczególnych gości. Cieszymy się i jesteśmy wdzięczni panie prezydencie – mówił podczas gali otwarcia marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Podkreślał również, że uczestnictwo prezydenta Litwy w Krynica Forum, to piękny i ważny gest.

– Dziękuję również, że jest z nami Premier Republiki Korei,  Pan Han Duck – soo. Pan premier przybył wraz z delegacją, aby wziąć udział w Forum Koreańsko-Polskim, podczas którego będziemy mogli podkreślić strategiczny wymiar współpracy  między naszymi narodami i krajami – wyjaśniał marszałek Witold Kozłowski.

Czytaj także: Prezydent Polski na Forum Krynica: Współpraca ma ogromne znaczenie

 

Fot. UMWM
Share on twitter
Share on facebook