Zakaz handlu w co drugą niedzielę stał się faktem

Zakaz handlu w co drugą niedzielę stał się faktem

To już pewne –  w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę. Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod ustawą, która obowiązywać będzie od 1. marca. Pierwsza niedziela kiedy sklepy będą nieczynne wypada 11. marca.

Ograniczenie będzie wprowadzane stopniowo. W tym roku sklepy czynne będą w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 – handlować będzie można tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 roku zakupów nie zrobimy już w żadną niedzielę. – Mam nadzieję, że dzięki temu ta zmiana będzie łatwiej przyjęta – mówił prezydent.

Wyjątkiem od całkowitego zakazu handlu będą dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą, a także ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, czyli czas wyprzedaży.

Ustawa przewiduje też cały szereg wyłączeń odnośnie branż, w których działalność handlowa jest prowadzona. Zakaz nie będzie dotyczył 32 wyjątków, w tym między innymi: piekarni, cukierni, kwiaciarni, hoteli, restauracji, dworców, kiosków z prasą, poczty, hurtowni rolno-spożywczych, a także skupów zbóż, owoców czy mleka, a przede wszystkim stacji benzynowych.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę ustawa przewiduje grzywnę w wysokości od tysiąca do 100 tysięcy złotych, a za notoryczne łamanie przepisu można będzie nawet trafić za kratki.

Sejm przyjął ustawę już 24 listopada 2017 roku.

– Wierzę w to, że w ten sposób przywracamy normalność. Wierzę w to, że po prostu przyzwyczaimy się do tego, tak jak jest w innych krajach Unii Europejskiej – stwierdził Andrzej Duda.

Przedstawiamy pełną listę tegorocznych niedziel, w których sklepy będą nieczynne:

marzec: 
11 marca,
18 marca

kwiecień: 
1 kwietnia (Wielkanoc)
8 kwietnia
15 kwietnia
22 kwietnia

maj:
13 maja
20 maja

czerwiec:
10 czerwca
17 czerwca

lipiec:
8 lipca
15 lipca
22 lipca

sierpień:
12 sierpnia
19 sierpnia

wrzesień:
9 września
16 września
23 września

październik:
14 października
21 października

listopad:
11 listopada
18 listopada

grudzień:
9 grudnia

 

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook