Prezydent Andrzej Duda w gminie Dobra. Trwa inauguracja obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda w gminie Dobra. Trwa inauguracja obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Do centrum maleńkiej Stróży w limanowskiej gminie Dobra przyjechał dziś prezydent Andrzej Duda. O godz. 11.45 rozpoczęła się tam Inauguracja Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Dlaczego w Stróży? Powód tkwi w historii. To właśnie tam w 1913 r. powołana została z inicjatywy m.in. Józefa Piłsudskiego Pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka, kuźnia późniejszych Legionistów.

W trakcie uroczystości zaprezentowany zostanie ogólnopolski projekt edukacyjny IPN „Akademia Niepodległości”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązania do Ojczyzny. Pierwszy kurs oficerski Związku Strzeleckiego, którego instruktorem był między innymi Józef Piłsudski, a słuchaczami przyszła kadra Legionów odbył się w Stróży, w dworze Ludwika Lazara latem 1913.

Absolwenci tej szkoły ufundowali w 1933 r. pamiątkową tablicę, którą wmurowano w ściany dworku. W czasach  PRL tablica została zniszczona. Roztrzaskaną wydobyli z potoku mieszkańcy wioski. W 1989 r wróciła na swoje pierwotne miejsce. 

W budynku dawnego dworu Ludwika Lazara dziś mieści się Szkoła Podstawowa.

Stróża

Opublikowany przez Andrzeja Dudę Sobota, 9 grudnia 2017

Oto oficjalny program uroczystości:

 

Zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Share on twitter
Share on facebook