Premiera Nowej Encyklopedii Sądeckiej Jerzego Leśniaka w listopadzie

Uroczysta premiera i promocja drugiej edycji "Encyklopedii Sądeckiej" autorstwa Jerzego Leśniaka będzie miała miejsce w listopadzie. A autor publikacji zmarł nagle w sierpniu, stawiając przysłowiowe ostatnie zdania na kartach dzieła swojego życia. Władze miasta zapowiadają jednak, że promocja wydawnictwa odbędzie się ze splendorem.  

PROTEUSSMARZ

- Najprawdopodobniej uroczystość będzie miała miejsce w dniu 9 listopada (czwartek) o godz. 17. w sądeckim ratuszu. Chcemy nadać wydarzeniu odpowiednią rangę. "Nowa Encyklopedia Sądecka" jest wspaniałym dziełem wspaniałego autora i trzeba zadbać o należytą oprawę promocji - mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Pierwsza edycja "Encyklopedii" została wydana w 2000 roku przez Urząd Miasta Nowego Sącza. Nad wydaniem Jerzy Leśniak pracował wraz ze swym ojcem Augustynem Leśniakiem. Druga edycja dzieła - "Nowa Encyklopedia Sądecka" ma być jeszcze okazalsza i bogatsza.

- Będzie miała 1000 stron i mnóstwo haseł. Znajdziemy w niej sylwetki wielu znanych i szanowanych sądeczan - mówił nam jeszcze w lipcu autor.

Jerzy Leśniak zmarł nagle w nocy 21 sierpnia podczas ostatnich szlifów nad Encyklopedią. Serce odmówiło posłuszeństwa.

Pisaliśmy o tym TUTAJ. 

- Kochał ludzi i życie. Chciał żyć za szybko, zrobić za dużo, prześcignąć czas. Obdarzyć sobą zbyt wielu. Zapomniał o sobie... - mówił o nim przyjaciel, profesor Bogusław Kołcz.

***

Najważniejsze dzieła Jerzego Leśniaka: 

  • Encyklopedia Sądecka (współautor: Augustyn Leśniak, Karol Leśniak), 2000
  • Nowy Sącz – miasto niezwykłe (współautor: Piotr Droździk, Augustyn Leśniak), 2004
  • Nowy Sącz – z wieży ratuszowej (album – (współautor: Sławomir Sikora), 2006
  • Gród św. Kingi (album ze zdjęciami Adama Bujaka), 2007
  • Panorama Kultury Sądeckiej (współautor: Sławomir Sikora), 2008
  • Bóg, honor, ojczyzna. Sądeccy żołnierze i generałowie w służbie niepodległej Rzeczpospolitej (współautor Henryk Szewczyk), 2008
  • Szkoła Chrobrego 1908-2008, 2008
  • Sądeckie ścieżki – od Ziemi Świętej do Kalifornii. Reportaże z 25 krajów, 2012
  • 101 sądeczan, 2012
  • Panorama sportu sądeckiego, I-II t. (współautor: Sławomir Sikora), 2016

Fot. Z arch. UM NS. 

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.