Gmina Sękowa: pogranicznicy w misji specjalnej na wojennych cmentarzach

Usuwanie zarośli, odbudowa murów, renowacja krzyży – takie między innymi działania składały się na ostatni etap porządkowania  23 cmentarzy z I Wojny Światowej, znajdujących się w gminie Sękowa na Ziemi Gorlickiej. Brali w nich udział funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, którego komendant ppłk SG Stanisław Laciuga objął swoim patronatem cmentarz nr 66 w Małastowie.

- Inicjatorką akcji jest Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa - mówi sierż. sztab. SG Michał Tokarczyk z Referatu Prasowego KOSG w Nowym Sączu. – Zwróciła się z prośbą o pomoc w uporządkowaniu terenu do różnych służb mundurowych, w tym także do Straży Granicznej. Oczywiście nasi funkcjonariusze od razu włączyli się do prac porządkowych.

dts

Jak podkreśla Michał Tokarczyk, dla funkcjonariuszy Straży Granicznej ważne jest pielęgnowanie pamięci o poległych  żołnierzach, z których wielu było Polakami wcielonymi do armii zaborców.  Stąd też pomysł na objęcie patronatem komendanta KOSG cmentarza nr 66 w Małastowie.

- Choć nasz komendant objął swoim patronatem jeden, konkretny cmentarz, nie oznacza to oczywiście, że nie będziemy się angażowali w pomoc nad utrzymaniem porządku w innych nekropoliach. Tak zresztą było w trakcie ostatnich prac porządkowych – po skończeniu działań na cmentarzu w Małastowie, nasi funkcjonariusze wraz z przedstawicielami Klubu Górskiego „Orły” – działającego przy Komendzie Stołecznej Policji ruszyli na pomoc innym ekipom porządkującym w tym czasie pozostałe nekropolie.

Cmentarze w gminie Sękowa, dzięki staraniom Małgorzaty Małuch, trafiły pod pod opiekę miejscowych stowarzyszeń, szkół, jednostek OSP, leśników, kół łowieckich a nawet policjantów z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

fot. Klub Górski "Orły"

MebleBugajski

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.