Premier Morawiecki w Librantowej. Rodziny otrzymają do 200 tysięcy złotych na odbudowę domów

Premier Morawiecki w Librantowej. Rodziny otrzymają do 200 tysięcy złotych na odbudowę domów

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Librantową, która najbardziej ucierpiała wskutek przejścia trąby powietrznej. Tam zniszczonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych. Przedstawiciel rządu zadeklarował pomoc finansową i podziękował służbom za sprawne działanie.  – Nikt nie zostanie bez pomocy – zapewniał. 

Doraźna pomoc dla poszkodowanych w wysokości 6 tysięcy złotych zostanie wypłacona możliwie szybko. Przygotowywane jest też dodatkowe wsparcie rządowe. W zależności od skali zniszczeń ofiary kataklizmu otrzymają od 100 do 200 tysięcy złotych. Tak wynika z zapewnień premiera.

– Cieszę się, że nie ma ofiar śmiertelnych i dziękuję służbom. Odbywa się szacowanie strat i postaramy się pomóc tak, aby nie tylko doraźna pomoc finansowa, ale też pomoc na odbudowę była jak najszybciej udzielona – zadeklarował. – Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń i moc żywiołu można powiedzieć, że to cud, iż nikt nie zginął. Widziałem fragmenty dachówek, które wbiły się na kilka centymetrów w drzewo. Łatwo sobie wyobrazić co by się stało, gdyby na ich drodze znalazł się człowiek – dodał.

Wraz z premierem do Librantowej tuż po godzinie 17. przyjechali m.in.: poseł Arkadiusz Mularczyk, wicewojewodzi Józef Leśniak i Ryszard Pagacz, marszałek Witold Kozłowski oraz wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk. Towarzyszył mu kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Ryszard Wąsowicz.

Prezes Rady Ministrów podziękował mieszkańcom za wzajemne wsparcie. Podkreślił, iż na szczęście nie było bardzo poważnych przypadków osób rannych, podczas gdy ten sam front doprowadził w Czechach do 3 wypadków śmiertelnych i 200 osób rannych. 

Premier podziękował straży pożarnej, która błyskawicznie znalazła się na miejscu i pomagała w przykryciu dachów.

– Udało się zabezpieczyć szereg budynków. Przez całą Małopolskę przeszło wiele żywiołów, które zniszczyły także wiele upraw rolnych – stwierdził.

Z najnowszych danych wynika, iż 70 budynków zostało uszkodzonych przez trąbę powietrzną w powiecie nowosądeckim. Według danych przedstawionych na sztabie kryzysowym, w miejscowości Librantowa (gm. Chełmiec) wskutek trąby powietrznej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych, natomiast w miejscowości Koniuszowa – 9 mieszkalnych i 3 gospodarcze.

Czytaj też: Librantowa po tornadzie. Wszyscy mówią: ,,inni mają gorzej”

Fot. Krystian Maj/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/

Źródło: KPRP/ Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook