Prawo. Domy do 70 m kw. nie wymagają formalności

Prawo. Domy do 70 m kw. nie wymagają formalności

maly dom ilustracyjne

17 września Sejm przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w prawie budowlanym. Dzięki niej możliwe będzie budowanie na własny użytek domów do 70 m kw. bez wymaganych dotychczas pozwoleń. Jest to rozwiązanie będące jednym z elementów tak zwanego Polskiego Ładu. Ustawa trafi teraz do Senatu i jeśli zostanie przyjęta, wejdzie w życie w ciągu dwóch miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przeciwnicy nowych regulacji, w tym Polska Izba Inżynierów Budownictwa, mówią o ryzyku realizowania budynków niezgodnych z projektem, a także obniżenia standardów bezpieczeństwa dla pracowników budowlanych jak i mieszkańców domów, które powstaną bez pozwoleń. Zaznaczają również, że projekt ustawy będzie pogłębiał problem „rozlewania się miast”.

Jednak według ustawodawców, jest to rozwiązanie, które ,”wychodzi naprzeciw ugruntowanej w polskiej kulturze potrzebie posiadania własnego domu”.

Dzięki zmianie przepisów obywatele zyskują wybór. Każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy” – czytamy na oficjalnej rządowej stronie internetowej.

Budynki mieszkalne

Domy budowane bez pozwoleń będą mogły mieć do 70 m kw. i nie więcej niż dwie kondygnacje. Muszą być wolnostojące. Ich niewielkie wymiary i z założenia prosta konstrukcja mają ułatwić zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Ponadto obszar oddziaływania takich budynków musi w całości mieścić się na działce, na której zostaną zaprojektowane. Konieczne będzie więc na przykład zachowanie odpowiedniej odległości od granic działki.

Warto zaznaczyć, że liczba projektowanych domów do 70 m kw. nie może być (…)

Całość przeczytasz w specjalnym wydaniu DTS. Kliknij i czytaj za darmo: