Prawie 1,5 miliona złotych zasiłków chorobowych zakwestionowali urzędnicy ZUS

Prawie 1,5 miliona złotych zasiłków chorobowych zakwestionowali urzędnicy ZUS

Małopolski ZUS do 30 września 2022 r. wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 1,45 tys. przypadkach, na kwotę 1,43 mln złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. W pierwszych III kwartałach tego roku w 911 przypadkach skorygowano zwolnienie, na łączną liczbę niemal 6,4 tys. dni absencji. Kwota oszczędności to 543 tys. złotych.

Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia.

„W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia wstrzymujemy wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać. W okresie I-III kw. 2022 r. w regionie ZUS skontrolował 5,4 tys. osób, z których 544 nieprawidłowo  wykorzystywały zwolnienie. Z tego wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości 896,3 tys. złotych” – informuje Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie Małopolskim.

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama