Pracownik „budżetówki” działał wbrew polityce zatrudnieniowej? Jest administratorem Forum

Pracownik „budżetówki” działał wbrew polityce zatrudnieniowej? Jest administratorem Forum

nowy sącz

Wszystko wskazuje na to, że jeden z administratorów platformy Facebook o nazwie „Forum Mieszkańców Nowy Sącz (sugestie, problemy info Miasta Nowy Sącz)” przez długi czas mógł działać wbrew polityce zatrudnieniowej swojego pracodawcy. Mężczyzna, którego nazwiska nie wymienimy (nie jest osobą publiczną) będzie teraz poddany weryfikacji przez Urząd Gminy.

Konkrety
Mężczyzna pracuje na co dzień w Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Sączu. Od wielu lat (także w godzinach swojej pracy) aktywnie działa jako administrator „Forum”. Publikuje posty, udostępnia je, ręcznie zatwierdza, usuwa komentarze niezgodne z regulaminem, blokuje publikacje niezgodne z regulaminem, banuje inne redakcje za powielenia i wykonuje szereg kolejnych czasochłonnych czynności. Jego „dziennik aktywności” jako administratora jest bardzo obszerny. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że to wszystko wykonuje (wykonywał dotychczas) także w godzinach pracy, którą daje mu Ośrodek Pomocy Społecznej.

Redakcja portalu DTS24 zwróciła się do burmistrza Jacka Lelka (bądź wskazanej przez niego osoby) z zapytaniem: czy pracownik socjalny ma przyzwolenie na wykonywanie tego rodzaju zajęć – choćby nieodpłatnie. Zapytaliśmy również czy pracownik socjalny ma w godzinach swojej pracy udostępniony sprzęt (komputer, laptop, inne) a jeśli tak, to jaki posiada zakres możliwości korzystania z tego sprzętu.

Na zadane przez nas pytanie odpowiedział w imieniu gminy Franciszek Tudaj (kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Sączu). Poza odpowiedzią na nasze pytania zwrócił również uwagę na szczególną odpowiedzialność zawodową.

– W nawiązaniu do zapytania informuję, że według polityki zatrudnieniowej wprowadzonej w tutejszym Ośrodku, żaden z pracowników nie ma przyzwolenia, aby w godzinach wykonywania swoich obowiązków, wykonywać inne zajęcia związane np. z moderowaniem, pracą zdalną, udzielania się publicznego, tworzenia forum internetowego, niezwiązane z pracą w tutejszym ośrodku – mówi Franciszek Tudaj, po czym dodaje:

– Udostępniony sprzęt w ramach udzielonych upoważnień ma służyć jedynie wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Ze względu na specyfikę pewnych zadań sprzęt ten ma stałą łączność z siecią ogólną, jednak co do zasady nie może być wykorzystywany do celów prywatnych, pozapracowniczych – zaznacza.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Sączu utwierdził nas w przekonaniu, że nie należy wykonywać dodatkowych zajęć w godzinach odpłatnej pracy „budżetowej” i podkreślił powagę tych zasad.

– Kwestia rzetelnie wykonywanych zadań przez pracowników OPSu jest jednym z najważniejszych priorytetów naszej organizacji. To także sprawa etyki i odpowiedzialności zawodowej szczególnie ważnej w profesjach związanych z niesieniem pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej – mówi Franciszek Tudaj w imieniu Urzędu Gminy Stary Sącz.

Kierownik poprosił nas o udokumentowanie możliwych informacji w tym względzie. Na jego prośbę uczyniliśmy to. Z racji, że jakość pracy administratora „Forum” jako pracownika socjalnego nie jest nam znana (być może jest najlepszym pracownikiem), poprosiliśmy, aby nasza ingerencja nie musiała mieć konsekwencji w postaci pozbawiania kogokolwiek pracy (mężczyzna ma na utrzymaniu rodzinę). Zaznaczyliśmy jednak, że jako media oczekujemy, aby odpowiedzialność zawodowa na płaszczyźnie posady „budżetowej” była zachowywana w pełną powagą. Pracownik socjalny zostanie teraz poddany weryfikacji a o jego losach zdecyduje pracodawca, czyli Urząd Gminy. Do sprawy wrócimy.

Fot. Adrian Maraś (główne) / prt sc facebook.com/groups/ForumNowySacz

Reklama