Pożar strawił prawie 50 budynków. Nowosądecka prokuratura umorzyła śledztwo

Pożar strawił prawie 50 budynków. Nowosądecka prokuratura umorzyła śledztwo

pożar, Nowa Biała

W ciągu kilku godzin spłonęło 25 domów jednorodzinnych i 23 zabudowania gospodarcze. Setki strażaków, także z powiatu limanowskiego, brały udział w działaniach ratunkowych. Żywioł zagrażał życiu 109 osób. Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu umorzyła śledztwo w sprawie pożaru, który wybuchł 19 czerwca 2021 roku w Nowej Białej.

Śledztwo umorzono, ponieważ nie wykryto sprawcy spowodowania pożaru. W toku postepowania przygotowawczego ustalono, iż do pożaru mogło dojść z dwóch przyczyn – zaprószenia ognia przez niekontrolowaną migrację iskier z przewodu dymowego jednego z budynków do wnętrza innego budynku gospodarczego, który posiadał ubytki w zadaszeniu, albo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk fizycznych zachodzących w instalacji oświetlenia we wnętrzu jeszcze innego budynku gospodarczego, w którym instalacja była prowadzona po drewnianych elementach.

,,Nie zebrano jednak wystarczających dowodów, które pozwalałyby na wykluczenie jednej z wymienionych przyczyn pożaru, a tym samym przyjęcie, iż w sposób nie budzący wątpliwości pożar powstał z jednej określonej przyczyny. Było to przede wszystkim spowodowane faktem całkowitego wypalenia miejsca, w którym powstał pożar” – informuje prokurator Leszek Karp, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Finalnie nie można było postawić żadnej osobie zarzutów dotyczących zaniedbań związanych z przyczyną pożaru ani sprawstwa tego zdarzenia.

O zdarzeniu informowaliśmy w artykule:https://www.dts24.pl/ogniowy-efekt-domina-pozar-w-nowej-bialej-gasili-strazacy-z-calej-malopolski/

Fot. Biuro Wojewody; oddział ds. Mediów i Komunikacji Społecznej

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.