Korzenna: Pożar konfliktu nie gaśnie

- Mamy XXI wiek, a walczymy o to, żeby w zimie woda nie zamarzała w wozach strażackich, bo gmina odcięła nas od ogrzewania. Nie mamy ani ciepłej wody ani nawet ubikacji. O prysznicach już nawet nie wspominamy. Po akcji wsiadamy brudni w swoje samochody i jedziemy tacy do domu, bo nie mamy możliwości się umyć. Żyjemy jak w średniowieczu - mówią strażacy OSP Korzenna - jednostki, która od 86 lat niesie pomoc ludziom. O swoistej wojnie, jaka toczy się od lat między wójtem a nimi, krążą już legendy. Konflikt co jakiś czas się zaognia, a jego końca nie widać. Dodatkowo cztery lata temu w Korzennej powstała druga jednostka OSP.  

wsb3

Jak wspominają strażacy, konflikt między wójtem Leszkiem Skowronem, a OSP Korzenna zaczął się niemal od momentu, kiedy ten objął urząd, czyli w 2006 roku. - Przede wszystkim wójt chciał przejąć tę remizę i działki, których jesteśmy współwłaścicielami. Za poprzedniego wójta zarówno budynek, jak i działka przepisane zostały na współwłasność. Remiza była budowana w czynie społecznym przez strażaków i gmina nigdy do tego nie dołożyła ani pięć groszy - stwierdza prezes OSP Korzenna Janusz Szambelan.

28 czerwca 2002 roku druhowie zostali współwłaścicielami działki, na której jest wybudowana remiza, jak i tej sąsiadującej. Taką decyzję podjęli radni gminy. Celem podjętej uchwały było powstanie nowej remizy, ale również - jak przypomina prezes OSP - to, aby strażacy mogli wykazać się wkładem własnym, kiedy starają się o dotacje.

Jak przypomina prezes Szambelan, podczas zebrania sprawozdawczego jednostki OSP Korzenna, które odbyło się w styczniu 2007 roku, wójt Skowron zapewniał, iż w budżecie gminy są zabezpieczone środki finansowe tj. 100 tys. zł na opracowanie koncepcji przedłużenia budynku gminy, w którym miały być zaprojektowane pomieszczenia dla OSP Korzenna. Rok później (...)

To tylko 10 proc. tekstu. Całość przeczytasz tylko w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" - kliknij i pobierz bezpłatnie numer:

HUZAR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.