Powiat gorlicki: wilki przestały się bać człowieka. Podchodzą pod domostwa i zabijają zwierzęta

Powiat gorlicki: wilki przestały się bać człowieka. Podchodzą pod domostwa i zabijają zwierzęta

W powiecie gorlickim wilki podchodzą pod domostwa i zabijają zwierzęta hodowlane. W tym roku  odnotowano już 19 tego typu ataków na zwierzęta, między innymi owce oraz krowy.

Drapieżniki podchodzą pod zabudowania. Nie okazują strachu przed ludźmi. Miesiąc temu zaatakowały jałówkę we wsi Bartne, wcześniej  – w Jasionce i Gładyszowie. Ludzie zaczynają się obawiać nie tylko o swój inwentarz, ale o dzieci, które wracają do domu przez las.

– Nie pamiętam żeby doszło do zaatakowana człowieka przez wilka- uspokaja Paweł Szczygieł z Nadleśnictwa w Starym Sączu. Dziwi go jednak fakt, że już teraz wilki podchodzą pod domostwa. Zazwyczaj dzieje się tak zimą.

Od 1998 wilki są pod ścisłą ochroną w całej Polsce. Nie można ich zabijać, ani niszczyć ich nor.

Niektóry leśniczy twierdzą, że nie ma już starszych osobników, które miały zakodowany strach przed człowiekiem, dlatego wilki coraz śmielej wkraczają w teren zamieszkiwany przez człowieka.

Nadleśniczy Paweł Szczygieł wyjaśnia, iż jedną z przyczyn braku strachu przed człowiekiem  jest synantropizm, czyli przyzwyczajenie się dzikich zwierząt do ludzi. Inną przyczyną jest zajmowanie przez człowieka terenów, które dotąd były siedliskiem leśnych zwierząt.

Zabudowa jest coraz bardziej rozproszona, a co za tym idzie przestrzeń swobodnego funkcjonowania dzikich zwierząt zawęża się. Zwierzyna nie ma innej możliwości aby przemieścić się między kompleksami – tłumaczy.

Dodatkowo, kiedy nie ma pożywienia w lesie, wilki szukają go poza nim.

– Jeżeli drapieżniki nie mogą zaspokoić swoich potrzeb w zakresie pożywienia w lasach, to szukają łatwego żeru gdzie indziej. Znamy przypadki zagryzienia przez wilki psów uwiązanych na łańcuchach  – wyjaśnia.

Jak informuje nadleśniczy,  hodowcy, który ponieśli szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta mogą liczyć na odszkodowania. Straty szacuje nadleśnictwo, które wysyła informację do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, ta zaś dokonuje wypłaty.
Fot. pixabay
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.