Nowy Sącz: wczorajsze potrącenie pieszych to już 19. takie zdarzenie w ciągu ostatnich trzech miesięcy

Wczoraj (10. stycznia) na ulicy Lwowskiej kierujący Oplem potrącił przechodzących przez przejście dla pieszych. 66-letnia kobieta oraz dwójka małych dzieci trafili do szpitala. Policja apeluje o ostrożność, bo jest to już dziewiętnaste takie zdarzenie w Nowym Sączu w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Do wczorajszego wypadku doszło około godziny 17. w pobliżu Miasteczka Galicyjskiego. 66-letnia kobieta przechodziła przez przejście dla pieszych wraz z dwójka dzieci w wieku 5 i 3 lat. Wtedy uderzył w nich samochód.

Dzieci na szczęście nie odniosły poważniejszych obrażeń, jednak kobieta trafiła do sądeckiego szpitala w ciężkim stanie.

Jak informuje asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowy sądeckiej policji: „Oplem kierował 25-letni mieszkaniec województwa śląskiego, który po zdarzeniu został zatrzymany. Stracił również prawo jazdy. Mężczyzna był trzeźwy.”

Na miejscu pod okiem biegłego działali policjanci z grupy wypadkowej sądeckiej Policji. Świadkowie zdarzenia zostali przesłuchani, przeprowadzono też oględziny pojazdu i miejsca oraz sporządzono szkic sytuacyjny i dokumentację fotograficzną.

Wszystkie czynności wraz z opinią biegłego i prowadzonym postępowaniem mają wyjaśnić okoliczności wypadku.

Sądecka policja informuje, że ze względu na częste pojawianie się podobnych sytuacji, od października prowadzi akcję pod hasłem: Zatrzymaj się i żyj. Funkcjonariusze zwracają uwagę na to, czy kierowcy wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, omijają pojazd, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzają czy piesi wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd lub przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem.

Mimo to, w ciągu ostatnich trzech miesięcy w Nowym Sączu doszło już do dziewiętnastu przypadków potrącenia pieszych. Warto zatem zachować szczególną ostrożność, przechodząc nawet przez oznakowane przejścia dla pieszych. Dodatkowo, choć noszenie elementów odblaskowych w terenie zabudowanym nie jest obowiązkowe, dobrze mieć przy sobie choć niewielki odblask. Czasem może to uratować nasze życie.

Policja kieruje swój apel nie tylko do pieszych, ale i do kierowców. Sprawca wypadku, w którym ktoś odniósł uszczerbek na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli natomiast obrażenia poszkodowanego były ciężkie lub doszło do jego śmierci, sprawca może spędzić w więzieniu od 6 miesięcy do 8 lat.

fot. ilustr. Klaudia Kulak

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.