Poszukiwani starsi „bracia” i „siostry” dla dzieci z Ukrainy. Ty też możesz pomóc!

Poszukiwani starsi „bracia” i „siostry” dla dzieci z Ukrainy. Ty też możesz pomóc!

W Nowym Sączu ruszył program pod hasłem „Starszy brat, starsza siostra”. Realizuje go Stowarzyszenie Sursum Corda. Program ma przede wszystkim pomóc dzieciom uchodźców z Ukrainy w przystosowaniu się do nowej, polskiej rzeczywistości.

Program „Starszy brat, starsza siostra wraca po trzech latach przerwy. Z pomocy wolontariuszy będą mogły skorzystać dzieci z Ukrainy, które uciekając przed wojną,  znalazły schronienie w Nowym Sączu.

Dzieci, które wezmą udział w programie są już zapisane do sądeckich szkół. One najprawdopodobniej zostaną u nas nieco dłużej. Widzimy jednak, że blokada językowa jest dla nich sporą trudnością w tym nowym starcie. Zrodził się zatem pomysł, żeby ponownie uruchomić program „Starszy brat, starsza siostra” i pomóc tym dzieciakom – mówi Halina Rams ze Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu, która koordynuje program.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ma co najmniej 17. lat, trochę wolnego czasu, a przy tym lubi i chce pomagać. Każdy wolontariusz pod swoją opieką będzie miał jedno dziecko, któremu poświęci minimum 2 godziny tygodniowo. I co ważne- nie trzeba znać języka ukraińskiego.

Z pomocą dla dzieci wystartujemy w maju i będzie ona trwała do czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego – mówi Halina Rams. W tym czasie do zadań wolontariuszy będzie należało między innymi odrabianie lekcji z podopiecznymi, aktywne spędzanie czasu ze swoim młodszym bratem lub siostrą czy wspólne rozwijanie pasji i zainteresowań.

Osoby, które chcą zostać wolontariuszami przejdą specjalne szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Rekrutacja potrwa do świąt wielkanocnych. Chętni mogą się zgłaszać do siedziby stowarzyszenia przy ul. Lwowskiej 11 w Nowym Sączu, albo za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Sursum Corda.

Warto dodać, że planowana jest już kolejna edycja programu „Starszy brat, starsza siostra”. Ta miałaby ruszyć od września, a jej adresatami mają być najmłodsi sądeczanie, którzy będą potrzebowali pomocy między innymi w rozwiązywaniu problemów w nauce.

Czytaj też:
Nowy Sącz. PiS stracił kolejnego radnego. W radzie miasta powstał nowy klub

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.