Poseł Patryk Wicher potwierdza: będzie tor saneczkowy w Krynicy-Zdroju

Poseł Patryk Wicher potwierdza: będzie tor saneczkowy w Krynicy-Zdroju

poseł Patryk Wicher, Nowy Sącz, konferencja

Poseł Patryk Wicher zaprosił dzisiaj media na konferencję prasową, podczas której podsumował dotychczas zrealizowane zadania oraz informował o planach na najbliższą przyszłość. Są dobre wiadomości dla miłośników sportów saneczkowych. Poseł złożył deklarację, że w połowie 2023 roku rozpocznie się etap projektowania toru saneczkowego w Krynicy-Zdroju na stoku góry Iwonka.

Ponad rok temu informowaliśmy na łamach naszego portalu, że mistrzowie sportów saneczkowych trenują na… tafli lodowiska. – W Polsce saneczkarze mogą trenować co najwyżej pierwszą fazę ślizgu, bo sztucznie lodzonej wieży startowej brak. Trenują zatem na lodowisku „wyjście” z uchwytów startowych oraz tzw. „wiosłowanie”, czyli rozpędzanie saneczek poprzez energiczne odpychanie się od tafli lodu – mówił wówczas Paweł Czajkowski, dyrektor marketingu Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Można o tym przeczytać TUTAJ.

Dziś poseł Patryk Wicher nawiązał do rozbudowy toru. Wspomniał też o Górze Parkowej. Jak wynika z jego deklaracji, wszelkie prace przygotowawcze są na ukończeniu i wkrótce rozpocznie się etap projektowania.

– W tym roku Góra Parkowa nabrała blasku. Została wyremontowana, odnowiona. Zaczęła się budowa amfiteatru. To wszystko wiąże się z Igrzyskami Europejskimi. Do Krynicy wpłynęło blisko 60 milionów złotych, aby przystosować halę lodową do potrzeb tego wydarzenia i przygotować infrastrukturę, która będzie potrzebna – mówił dziś rano poseł Patryk Wicher, po czym dodał:

– Odnośnie toru saneczkowego. Prace trwają cały czas. W połowie przyszłego roku będziemy mieć zmiany zagospodarowania przestrzennego. Zakończyły się wymiany działek. Uporządkowaliśmy kwestie Lasów Państwowych a także kwestie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. To wszystko trwało miesiącami, można powiedzieć latami. Ale jesteśmy na finiszu i jak wszystko dobrze pójdzie to w połowie przyszłego roku będziemy gotowi wraz z pełną dokumentacją do rozpoczęcia projektowania. Wstępne projekty już mamy. Jesteśmy w kontakcie z projektantami takich torów saneczkowych. Pod tym względem wszystko idzie dobrze – zadeklarował poseł.

Polityk zaznaczył też, że budowę toru poprzedzi szereg innych mniejszych inwestycji w ramach Narodowego Programu Sportów Saneczkowych. Te mają zostać zrealizowane szybciej. Zdaniem posła Wichra już 16 stycznia Krynicę-Zdrój odwiedzi Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, który ogłosi, że w uzdrowisku powstaną cztery nowe, małe obiekty ćwiczebne. Po ich powstaniu przyjdzie czas na wspomnianą wyżej, większą inwestycję.

Czytaj także: Tuż przed świętami stracili wszystko. Potrzebna pomoc dla pani Stasi i jej syna Pawła

Fot: Wojciech Molendowicz

Share on twitter
Share on facebook