Popiela Mistrzem! Kajakarze Startu Nowy Sącz rozbili bank w Mistrzostwach Polski

Popiela Mistrzem! Kajakarze Startu Nowy Sącz rozbili bank w Mistrzostwach Polski

dariusz popiela, start nowy sącz, kajakarstwo

– Zwycięstwo trzeba było mocno wywalczyć, wręcz wydrapać – przyznaje kajakarz Dariusz Popiela. W dniach 19-21 sierpnia odbyły się w Krakowie 74. Mistrzostwa Polski w Slalomie Kajakowym oraz 4. Mistrzostwa Polski Extream Slalom. Zawodnicy Startu Nowy Sącz pokazali niezwykłą moc. Od początku mistrzostw byli wiodącą siłą rywalizacji.

Impreza rozpoczęła się w piątek. Tego dnia przeprowadzono kwalifikacje w konkurencjach C1K, C1M, K1M oraz K1K. Drugiego dnia odbyły się półfinały oraz finały powyższych konkurencji. Tuż po nich rozpoczęła się rywalizacja drużynowa C1x3K, C1x3M, K1x3K oraz K1x3M. W ostatnim dniu zmagań (niedziela) sportowcy przystąpili do niezwykle widowiskowego Extream Slalom. Ciekawostką jest fakt, że jest to nowa dyscyplina olimpijska, która zadebiutuje podczas Letnich Igrzysk w Paryżu w 2024 roku.

W konkurencji K1M złoty medal zdobył Dariusz Popiela. Z zawodnikiem rozmawialiśmy chwilę po sukcesie, a tuż przed odlotem do francuskiego Pau, gdzie odbędą się pierwsze z dwóch ostatnich pucharowych zmagań w tym roku.

– Długo czekałem na start w Mistrzostwach Polski, ponieważ po pierwszej części sezonu odczuwalny był niedosyt. Byliśmy dobrze przygotowani i czułem, że dyspozycja musi przyjść. I przyszła. Od kwalifikacji wszystko przebiegało zgodnie z planem. Meldowałem się w kolejnych etapach z najlepszymi czasami – relacjonuje specjalnie dla czytelników dts24.pl Dariusz Popiela.

Poziom rywalizacji był mocno wyśrubowany. W zawodach brali udział zawodnicy, którzy mają w swoim dorobku medale Mistrzostw Świata oraz Pucharu Świata.

– Muszę przyznać, że złoto smakuje bardziej także z powodu wysokiego poziomu zmagań. Zwycięstwo trzeba było mocno wywalczyć, wręcz wydrapać. Dostrzegam, że z roku na rok jest coraz większa rywalizacja. Jestem niezmiernie szczęśliwy i usatysfakcjonowany. Teraz jestem na lotnisku, za piętnaście minut odlatuję do Pau na pucharowe zawody. Potem zostanie ostatni start w sezonie w Hiszpanii – mówi Dariusz Popiela.

Zwycięstwo Popieli to nie jedyne indywidualne złoto osiągnięte przez zawodnika występującego pod klubowym szyldem KS Start Nowy Sącz. Wśród kobiet kapitalnie zaprezentowała się Klaudia Zwolińska. Zdobyła złoty medal w konkurencji K1 oraz srebro w C1. Była też druga w slalomie Extream. Trzeba także podkreślić osiągnięcia Dominiki Brzeskiej (brąz w K1) oraz Anny Bomby (brąz w w C1). Godne odnotowania: w niedzielę bezapelacyjnie najlepszy okazał się Jan Piprek w slalomie Extream. Zawodnik nie ukończył jeszcze 18 lat, a już zdobył złoto w seniorskiej imprezie – na dodatek tak przecież wymagającej.

Dumny z syna

Bogusław Popiela (wiceprezes Polskiego Związku Kajakarskiego oraz prezes KS Start Nowy Sącz) nie ukrywa satysfakcji zarówno z osiągnięć syna, jak i całej ekipy Startu.

– Byłem obecny na zawodach. Przebiegały bez zakłóceń, choć trochę straszyło burzami. Jako klub zdobyliśmy łącznie piętnaście krążków, zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i zespołowych. Po takich wynikach trzeba być zadowolonym. Wyczyn Darka, to coś niesamowitego. Mam wrażenie, że długo nie będzie osoby, która zbliży się do jego dziesięciu tytułów. Jestem bardzo dumny. Nasi zawodnicy pokazali klasę. Klaudia Zwolińska zdobyła w ten weekend trzy indywidualne krążki i dwa w zespole – wylicza prezes KS Start Nowy Sącz.

Ciekawostką dla kibiców powinien być fakt, że we wrześniu odbędzie się Puchar Ziemi Sądeckiej. Klub przy współpracy z miastem przygotowuje tor kajakowy (nieopodal mostu heleńskiego).

– Połowę Reprezentacji Polski stanowią nasi zawodnicy. To powód do zadowolenia. Przy współpracy z miastem chcemy rozbudować instalację pod tor kajakowy na Dunajcu. Wszystko po to, aby zawodnicy mogli tutaj trenować. Trzy lata temu, gdy przejmowaliśmy stery w klubie, zastaliśmy go w dobrej kondycji sportowej i nieco gorszej pod względem finansowym. Teraz wszystko wraca do normy. Dużą rolę w zarządzie odgrywa Grzegorz Danek. Nawiązaliśmy współpracę z PWSZ. Mamy dwie grupy naborowe. Chciałbym, aby w przyszłym roku udało się dokończyć instalację pod starym mostem heleńskim. To melodia przyszłości, ale ważna rzecz dla naszego klubu i rozwoju zawodników. Kibiców serdecznie zapraszam na Puchar Ziemi Sądeckiej, który odbędzie się już w przyszłym miesiącu – kończy Bogusław Popiela.

WYNIKI 74. MISTRZOSTW POLSKI SENIORÓW W SLALOMIE KAJAKOWYM:

WC1 (kanadyjki kobiet):
1. Stach Aleksandra (Krakowski Klub Kajakowy), wynik: 111,20 sek.
2. Zwolińska Klaudia (KS START Nowy Sącz), wynik: 116,94 sek.
3. Bomba Anna (KS START Nowy Sącz), wynik: 134,53 sek.

MC1 (kanadyjki mężczyzn):
1. Sztuba Kacper (KS AZS-AWF Kraków), wynik: 98,49 sek.
2. Nowobilski Szymon (KS START Nowy Sącz), wynik: 102,07 sek.
3. Wiercioch Michał (KS AZS-AWF Kraków), wynik: 103,39 sek.

MK1 (kajaki mężczyzn):
1. Popiela Dariusz (KS START Nowy Sącz), wynik: 89,61 sek.
2. Brzeziński Jakub (KS AZF-AWF Kraków), wynik: 91,40 sek.
3. Polaczyk Mateusz (CWZS Zawisza Bydgoszcz), wynik: 92,20 sek.

WK1 (kajaki kobiet):
1. Zwolińska Klaudia (KS START Nowy Sącz), wynik: 101,90 sek.
2. Pacierpnik Natalia (Krakowski Klub Kajakowy), wynik: 103,84 sek.
3. Brzeska Dominika (KS START Nowy Sącz), wynik: 106,69 sek.

3x WC1 (zespoły kanadyjek kobiet):
1. KS START Nowy Sącz (Zwolińska Klaudia, Liber Katarzyna, Bomba Anna), wynik: 156,51 sek.
2. KS START Nowy Sącz (Danek Hanna, Danek Dominika, Jeleńska Oliwia), wynik: 198,28 sek.
3. KS AZS-AWF Kraków (Bulera Alicja, Rębiasz Martyna, Kulig Zuzanna), wynik: 203,13 sek.

3x MC1 (zespoły kanadyjek mężczyzn):
1. KS AZS-AWF Kraków (Sztuba Kacper, Leśniak Filip, Wiercioch Michał) , wynik: 122,29 sek.
2. LKK Drzewica (Zawadzki Szymon, Bartos Maciej, Franczak Michał), wynik: 123,60 sek.
3. KS START Nowy Sącz (Hedwig Grzegorz, Nowobilski Szymon, Leśniak Gabriel), wynik: 131,09 sek.

3x MK1 (zespoły kajaków mężczyzn):
1. KS START Nowy Sącz (Popiela Dariusz, Ciągło Michał, Piprek Jan), wynik: 111,62 sek.
2. KS AZS-AWF Kraków (Brański Jacek, Brzeziński Jakub, Pasiut Michał), wynik: 112,19 sek.
3. KS PIENINY Szczawnica (Polaczyk Rafał, Majerczak Krzysztof, Regiec Wiktor), wynik: 113,19 sek.

3xWK1 (zespoły kajaków kobiet):
1. KS START Nowy Sącz (Zwolińska Klaudia, Brzeska Dominika, Danek Dominika), wynik: 129,26 sek.
2. KS START Nowy Sącz (Danek Hanna, Bomba Anna, Jeleńska Julia), wynik: 155,72 sek.
3. KS AZS-AWF Kraków (Dziadosz Julia, Grzyb Katarzyna, Kulig Zuzanna), wynik: 173,77 sek.

fot. Dariusz Popiela

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama