Ile litrów paliwa można kupić za przeciętną pensję? Nowy Sącz na niechlubnym miejscu

Ile litrów paliwa można kupić za przeciętną pensję? Nowy Sącz na niechlubnym miejscu

zarobki, litry benzyny , Nowy Sącz

Średnie zarobki mieszkańca Nowego Sącza pozwalają na zakup 530 litrów benzyny. To jeden z najgorszych wyników w Polsce. Okazuje się, że sądeczanie mogą zatankować aż o 119 litrów paliwa mniej od tarnowian, 235 l mniej od krakowian i 431 l mniej od kierowców z Jastrzębia-Zdroju. Jednocześnie nowosądeczanie kupią tylko 10 l benzyny więcej niż ostatni w zestawieniu mieszkańcy Grudziądza.  

Średnie zarobki mieszkańców Nowego Sącza na poziomie 3628 zł netto miesięcznie sprawiły, że miasto znalazło się na dalekim, przedostatnim miejscu zestawienia. Taka wypłata pozwala na zakup tylko 530 l benzyny, 511 l oleju napędowego albo 1174 l gazu LPG. Z małopolskich miast na prawach powiatu Nowy Sącz jest w najgorszej sytuacji. Uplasował się on aż 46 miejsc niżej w tabeli od Tarnowa i 59 miejsc od Krakowa. Krakowianie zarabiają średnio aż 1612 zł więcej niż mieszkańcy Nowego Sącza. Tym samym mogą kupić kilkaset litrów paliwa więcej.

Mieszkańcy Nowego Sącza płacą z kolei mniej za OC w porównaniu do mieszkańców Krakowa. W I półroczu 2022 roku za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w tym mieście kierowcy płacili 472 zł. W stolicy Małopolski średnia składka OC wynosiła o 103 zł więcej.

– Poziom zarobków w danym regionie nie wpływa na cenę polisy. Dlatego w Jastrzębiu-Zdrój pomimo najwyższej średniej pensji płaci się za OC wyjątkowo mało, bo 491 zł. Wpływ na wycenę polisy mają dane kierowcy, takie jak wiek i jego historia szkód oraz wykroczeń, a także dane techniczne jego pojazdu. Statystyki wypadkowe z regionu, po którym będzie się poruszać auto, również są brane pod uwagę w analizie ryzyka wystąpienia szkody – komentuje Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych.

Nowy Sącz na tle województwa 

Biorąc pod uwagę średnią wojewódzką, mieszkańcy Nowego Sącza również wypadają niekorzystnie. W 2021 roku przeciętne zarobki w woj. małopolskim wynosiły 4452 zł „na rękę”, czyli o 824 zł więcej niż w naszym mieście. Za te pieniądze mieszkańcy regionu mogą kupić aż 120 l paliwa więcej, niż w Nowym Sączu, a w przypadku LPG – ponad 266 l więcej.

Sądeczanie płacą przynajmniej mniej za OC, niż statystyczny mieszkaniec Małopolski. To jednak niewielkie pocieszenie, tak samo jak niewielka powstała różnica. Średnia wojewódzka jest tylko o 19 zł większa i wynosi 491 zł.

W zestawieniu na 66 miast Nowy Sącz zajmuje przedostatnie – 65 miejsce w rankingu.

Więcej na: https://rankomat.pl/o-nas/biuro-prasowe

(DSZ)

 

Fot. NS
Źródło: rankomat.pl

 

Czytaj też: Najniższa pensja wzrośnie w 2023 dwukrotnie. Oto plan rządu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama