Ponad 407 tysięcy złotych za ,,kupno” butów. Trzy osoby zatrzymane

Ponad 407 tysięcy złotych za ,,kupno” butów. Trzy osoby zatrzymane

osiedle Milenium, bójka, libacja

Oszukali na ponad 407 tysięcy złotych. Początkiem maja na polecenie Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu doszło do zatrzymań w sprawie oszustw dokonywanych przy zakupie towarów wysyłanych za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Śledztwo sądeckiej prokuratury jest prowadzone wspólnie z krakowskim Zarządem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Przestępcy wprowadzali pokrzywdzonych – sprzedających obuwie- w błąd co do sposobu płatności i odbioru towaru za pobraniem oraz zamiaru zapłaty za towar.

– Podejrzani generowali etykiety wysyłkowe zdalnie na swoich telefonach komórkowych posługując się numerami telefonów innych osób i przejmując ich konta w aplikacji InPost. Następnie wprowadzali w błąd pokrzywdzonych sprzedających im obuwie, komunikując się z nimi przez aplikację Messenger, twierdząc, że przesyłka obuwia nastąpi przesyłką „za pobraniem”, podczas gdy w rzeczywistości wygenerowana przez podejrzanych etykieta wysyłkowa dotyczyła przesyłki bez pobrania. Sprawcy wysyłali przerobione informacje dotyczące wysyłki otrzymane z InPost do nadawców stwarzające pozór przesyłki pobraniowej. Sprawcy odbierali zamówiony towar w paczkomatach na terenie woj. dolnośląskiego, nie płacąc sprzedającym umówionej ceny za kupione obuwie. Następnie towar sprzedawany był innym osobom – relacjonuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej prokurator Justyna Rataj-Mykietyn.

Poszkodowani tracili przez proceder od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W jednym przypadku sprzedawca stracił ponad 300 tysięcy złotych. Za oszustwa zatrzymanych zostało trzech mężczyzn w wieku od 19 do 48 lat. Sprawcy usłyszeli zarzuty dotyczący kilkudziesięciu oszustw, a jeden z nich dodatkowo – paserstwa.

– Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych wobec 48-latka prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju. Wobec dwóch pozostałych prokurator wystąpił  do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował izolacyjny środek zapobiegawczy na okres trzech miesięcy – informuje prok. Justyna Rataj-Mykietyn.

Na tym nie koniec. Kolejni poszkodowani zgłaszają się do prokuratury.

Czytaj także: Rower o wartości samochodu połamał się jak zapałka

Fot. arch. KMP Nowy Sącz

Reklama