Pomoc dla właścicieli i opiekunów obiektów zabytkowych.

Pomoc dla właścicieli i opiekunów obiektów zabytkowych.

Posiadanie pod swoją opieką zabytku to powód do dumy, dla każdego właściciela. Wiemy jednak doskonale, że opieka nad obiektem zabytkowym wymaga przestrzegania licznych przepisów związanych z jego utrzymaniem i absorbuje znaczne środki finansowe. Wielu właścicieli i opiekunów zabytków zachodzi więc w głowę jak poradzić sobie z takim wyzwaniem.

Odpowiedzią na te problemy jest oferta przygotowana przez sądecką Fundację Instytut Państwa i Prawa. Fundacja już od 7 lat zajmuje się udzielaniem darmowych porad prawnych, teraz jednak rozszerzyła swoją ofertę.

W ramach projektu „Akademia Społecznych Opiekunów Zabytków” sfinansowanego ze środków programu NOWEFIO 2021, przyznanych przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego uruchomiono przy fundacji punkt bezpłatnego poradnictwa dla właścicieli i opiekunów obiektów zabytkowych. Punkt działa od października bieżącego roku. Dyżury odbywają w nim specjaliści z zakresu prawa oraz zarządzania projektami. Każdy zainteresowany może uzyskać pomoc doradczą w zakresie przepisów związanych z ochroną zabytków, przygotowania dokumentów, takich jak np. wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czy przygotowanie wniosku o przyznanie dotacji na prace przy obiektach zabytkowych.

W ramach projektu przygotowano też materiały szkoleniowe w formie nagrań wideo przybliżające w syntetyczny i prosty sposób tematykę szeroko pojętej ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Partnerem Fundacji w realizacji projektu została Diecezja Tarnowska, ponieważ większość zabytków nieruchomych pozostaje właśnie pod opieką Kościoła Katolickiego.

Wszystkich zainteresowanych ofertą prosimy o kontakt mailowy: [email protected]

 

Reklama