Biskup udzielił dyspensy na Sylwestra. Można jeść mięso bez wyrzutów sumienia

Biskup udzielił dyspensy na Sylwestra. Można jeść mięso bez wyrzutów sumienia

Sylwester, dyspensa, biskup tarnowski Andrzej Jeż

Chrześcijanie powinni się powstrzymywać od spożywania pokarmów mięsnych w piątki, chyba, że w ten dzień tygodnia przypada uroczystość. Za takową biskup tarnowski Andrzej Jeż uznał Sylwestra. Duchowny udzielił wiernym dyspensę na 31 grudnia.

Piątek dla chrześcijan stanowi pamiątkę męczeńskiej śmierci Chrystusa. Dlatego wierni powinni powstrzymywać się od spożywania pokarmów mięsnych. Do 2013 roku również zabawa w tym dniu tygodnia była zabroniona. Jednak Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zniesieniu nakazu powstrzymywania się od zabaw w piątki. Trzeba pamiętać, że nakaz ten nadal obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

W Kościele Katolickim wyróżniamy post i wstrzemięźliwość. Nie są to pojęcia tożsame. Post obowiązuje tylko w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega on na ograniczeniu spożywanego jedzenia do jednego posiłku do syta oraz dwóch ,,lekkich”. Post obowiązuje pomiędzy 18, a 60 rokiem życia.

Natomiast wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje w Środę Popielcową, w Wielki Piątek oraz we wszystkie pozostałe piątki roku. Dotyczy ona wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia. Jeśli w danym dniu przypada uroczystość, nakaz ten zostaje zniesiony dyspensą. Taka została udzielona przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża na Sylwestra.

,,W ostatnim dniu 2021 roku przypada piątek. Dlatego w związku z tą okolicznością, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego wszystkim osobom przebywającym na terenie Diecezji Tarnowskiej udzielam dyspensy od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia. Wszystkich korzystających z dyspensy zachęcam do odmówienia modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz do podjęcia, zgodnie z własnym wyborem, dzieł miłosierdzia lub ofiarowania jałmużny” – napisał biskup tarnowski do wiernych.

Fot.pixabay.com/
diecezja tarnowska 

Share on twitter
Share on facebook