W Newagu powstanie elektrociepłownia? Trwają konsultacje

W Newagu powstanie elektrociepłownia? Trwają konsultacje

elektrociepłownia, Newag, Zbigniew Jakubas, Nowy Sącz, spalarnia

Trwają spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie budowy elektrociepłowni w Nowym Sączu. Właściciel Newagu, Zbigniew Jakubas chce wybudować cztery instalacje do odzysku energii z odpadów w Polsce. Jedna mieściłaby się właśnie na terenie przedsiębiorstwa. W założeniu eko-ciepłownie miałyby powstać i zacząć działać w ciągu dwóch lat.

Miliarder chce wybudować instalacje, które będą produkowały ciepło i energię elektryczną po konkurencyjnej cenie na potrzeby miast. Jak zapewniał w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej, lokalizacje zostały wybrane, a niezbędne badania przeprowadzone.

– Jeśli przejdziemy przez procedurę administracyjną, to w następnych dwóch latach inwestycje zostaną zrealizowane pod klucz – zapewnił Jakubas. Więcej o tym pisaliśmy Tutaj. 

Obecnie trwają spotkania konsultacyjno-informacyjne. Pierwsze z nich odbyły się w listopadzie z władzami Nowego Sącza oraz radnymi. 9 grudnia plany inwestycyjne zostały przedstawione także  Zarządom Osieli: Nawojowska, Kaduk, Gorzków, Zawada, Szujskiego , Przydworcowe, Millenium i Wojska Polskiego.

Jak zapowiadają przedstawiciele Newagu, w ramach działań informacyjno-konsultacyjnych w I kwartale 2022 roku zaplanowano także organizację bezpłatnych wyjazdów studyjnych, podczas których osobiście zobaczyć będzie można jak funkcjonuje jedna z polskich elektrociepłowni produkująca prąd i ciepło z odpadów. W Nowym Sączu otworzone zostaną także punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców miasta.

– Projekt jest na wstępnym etapie analiz formalno-prawnych i środowiskowych. To dla nas także okres konsultacji. Działamy w sposób transparentny. Mamy świadomość, że mieszkańcy mogą mieć pytania, czasami obawy. To zrozumiałe. Stąd potrzeba rzetelnych informacji i merytorycznego dialogu– mówi Łukasz Mikołajczyk, Rzecznik Prasowy Newag S.A.

Jednocześnie przypomina, iż w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie czy Poznaniu również pojawiały się wątpliwości przed budową tego typu instalacji.

– Z perspektywy czasu okazały się niesłuszne. Elektrociepłownie funkcjonują bez jakichkolwiek uciążliwych zapachów, bez hałasu, produkują energię ograniczając przy tym wykorzystanie konwencjonalnych źródeł oraz zanieczyszczenie powietrza  – dodaje Mikołajczyk.

Instalacja spełniająca tzw. standardy BAT mogłaby powstać na terenie NEWAG i przekształcać rocznie w prąd i ciepło 90 tys. ton odpadów nienadających się do recyklingu, wytwarzanych przez mieszkańców miasta i okolicznych gmin.

– Docelowo dostawy odbywałby się m.in., z wykorzystaniem bocznicy kolejowej. Realizacja projektu rozwiązałaby problem zagospodarowania odpadów w kontekście wypełniającego się składowiska. Tego typu elektrociepłownie nie są obciążone kosztami związanymi z handlem emisjami CO2. Obiekt stanowiłby więc źródło ekologicznej i tańszej energii dla zakładu oraz Nowego Sącza, w tym dla około 80% korzystających obecnie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Umożliwiłby także redukcję spalanego węgla nawet o 80%, znacząco ograniczając przy tym emisję dwutlenku węgla – wyjaśnia Mikołajczyk, rzecznik Newagu.

Przedstawiciel spółki przypomina, że rozwój instalacji do odzysku energii w Polsce jest jednym ze  strategicznych założeń dokumentów rządowych związanych z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej. Wykorzystywanie na szerszą skalę ciepła z odpadów komunalnych zakłada m.in. projekt „Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.”

Czytaj także: [Koszt: pół miliarda. Wydajność: 90 tysięcy ton rocznie. Wokół eko-ciepłowni ma powstać park dla sądeczan]

Źródło: Newag/
Graf. Newag 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.