Polskie pociągi przyszłości coraz bliżej?

PKP Intercity planuje zainwestować w ciągu najbliższych lat 7 mld złotych w komfort pasażerów. Polski przewoźnik kolejowy rozpoczyna też współpracę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i zapowiada stworzenie pociągów przyszłości.

wsb3

21 lutego agencja wykonawcza PKP IC i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisali list intencyjny o wspólnej realizacji projektów w ramach rządowego programu Luxtorpeda 2.0, jednego z głównych działań służących realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przyjętej przez Radę Ministrów w 2017 roku. Dzięki współpracy powstać mają innowacyjne, nowoczesne pociągi.

Jak informuje PKP – „planowane jest opracowanie nowoczesnej lokomotywy elektrycznej,  elektrycznego zespołu trakcyjnego oraz składu typu push-pull. Pojazdy mają być przystosowane do prędkości 160 – 250 km/h. Na ten cel planuje przeznaczyć docelowo około 3,7 mld”.

Przewoźnik realizuje obecnie program inwestycyjny, który ma poprawić jakość podróżowania. Firma w latach 2016-2020 z perspektywą do 2023 r. wyda na ten cel 7 mld.

Po wczorajszym podpisaniu listu intencyjnego działania ma rozpocząć specjalny zespół projektowy, powołany przez PKP IC oraz NCBR.

Wygląda na to, że będziemy mieć polskie Pendolino. Tylko czy nasze tory kolejowe pozwolą na podróżowanie z zawrotną prędkością?

Dwie oferty na prace przygotowawcze do budowy linii kolejowej Podłęże – Piekiełko

 

 

ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]