Polski Ład wyssa miliony z budżetów sądeckich gmin. Nowy Sącz straci ponad 35 milionów

Polski Ład wyssa miliony z budżetów sądeckich gmin. Nowy Sącz straci ponad 35 milionów

145 mld zł w stracą polskie miasta przez 10 lat na Polskim Ładzie – szacują eksperci ze Związku Miast Polskich i z Unii Metropolii Polskich. ZMP uruchomił stronę internetową z kalkulatorem strat. Można na niej sprawdzić jak zmienią się dochody konkretnej gminy – miejskiej, miejsko-wiejskiej lub wiejskiej wskutek planowanych przez rząd zmian. Z budżetu Nowego Sącza Polski Ład „wyssa” ponad 35 milionów złotych, z budżetu Krynicy – Zdroju – dziesięciokrotnie mniej…

Jak wyjaśniają twórcy kalkulatora –  wyliczenie opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w ocenie skutków regulacji projektu ustawy (26,8%) i odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.

Polski Ład to firmowany przez rząd program zakładający duże zmiany w ustawach podatkowych. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że zyska na tych zmianach około 18 milionów podatników, głównie z powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku z obecnych 8 do 30 tys. złotych i progu podatkowego – do 120 tys. zł. Za zmiany podatkowe zapłacą jednak samorządy. Jak przekonuje ZMP – w efekcie zapłacą obywatele.

Za ten projekt zapłacimy my wszyscy. Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld. Na kolejnych zmianach stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT”– czytamy w komunikacie przedstawiciele Związku Miast Polskich. Obawiają się, że 30 proc. samorządów może stracić płynność finansową. We wszystkich gminach koniecznością będzie drastyczne ograniczenie inwestycji. Samorządy domagają się rekompensaty za stratę jaką poniosą w efekcie reformy systemu podatkowego. Rząd zapowiada wprawdzie wprowadzenie „subwencji rozwojowej”, która ma zapewnić finansowanie inwestycji, jednak to nie przekonuje wójtów, burmistrzów i prezydentów. Obawiają się, że subwencja rozwojowa będzie przyznawana  uznaniowo, w zależności od sympatii politycznych.

Szacunkowe straty dochodów samorządów można sprawdzić na stronie: https://natwojkoszt.pl/

Czytaj też:

List z Nowego Sącza do premiera Morawieckiego: „Polski Ład” zabójczy dla polskich firm

Share on twitter
Share on facebook