List z Nowego Sącza do premiera Morawieckiego: „Polski Ład” zabójczy dla polskich firm

List z Nowego Sącza do premiera Morawieckiego: „Polski Ład” zabójczy dla polskich firm

Z Sądeckiej Izby Gospodarczej reprezentującej ponad 400 lokalnych przedsiębiorców, zrzeszającej zarówno właścicieli małych działalności jak i rekiny biznesu (jak choćby Newag),  na biurko premiera Mateusza Morawieckiego trafił list. Podpisany jest przez prezesa SIG Pawła Kuklę, a zawiera ostrzeżenie, które można streścić w jednym zdaniu:  Nowy Ład w obecnych założeniach grozi bankructwami firm, emigracją lekarzy oraz specjalistów kluczowych dla rozwoju biznesu z polskim kapitałem.

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie (…)  założeniami programu społeczno-gospodarczego ” Polski Ład” w zakresie dotyczącym likwidacji ryczałtowej składki zdrowotnej oraz pozbawienia osób fizycznych prawa do odliczenia części składki zdrowotnej od podatku dochodowego. W naszym przekonaniu wskazane założenia stoją w sprzeczności z ideami rozwoju gospodarczego, wsparcia przedsiębiorc6w i aktywizacji społeczeństwa, które Pan wielokrotnie deklarował” – pisze Paweł Kukla.

Jak tłumaczy – pozbawienie osób fizycznych prawa do obniżenia podatku dochodowego o kwotę stanowiącą  7,75 % podstawy wymiaru składki zdrowotnej, przy jednoczesnej likwidacji składki ryczałtowej, doprowadzi do nieodwracalnych negatywnych skutków dla całej gospodarki i do utraty przez przedsiębiorstwa z polskim kapitałem kluczowej kadry inżynieryjno-technicznej, w tym projektantów, informatyków, technologów, menedżerów produkt6w, inspektorów nadzoru, kierowników budowy, kierowników produkcji oraz osób wykonujących zawody podobnego typu.

„Wynagrodzenia wskazanych osób w większości przypadków kształtują się na poziomie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, co sprawia, że na skutek likwidacji instytucji odliczenia składki zdrowotnej osoby te zostaną pozbawione od kilkuset to kilku tysięcy złotych miesięcznie. Co więcej, znaczna część kadry inżynieryjno-technicznej wykonuje swoje zawody w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, rozliczając się podatkiem liniowym w wysokości 19%. Pozbawienie tych osób prawa do obniżenia podatku dochodowego o kwotę stanowiącą 7,75 % podstawy wymiaru składki zdrowotnej w praktyce doprowadzi do podniesienia im podatku dochodowego o 40 % w stosunku do stanu obecnego! Zmniejszenie dochodu netto kluczowej kadry inżynieryjno-technicznej doprowadzi do  zwiększenia oczekiwań płacowych tych os6b w stosunku do pracodawców (zleceniodawców). Przedsiębiorcy z polskim kapitałem nie są w stanie zaspokoić tego rodzaju oczekiwań, szczególnie w okresie trwającej pandemii, ponieważ obecnie z trudem starają się utrzymać na rynku. Znaczna  część kadry inżynieryjno-technicznej wyjedzie do krajów lepiej rozwiniętych, kt6re zapewniają wyższe wynagrodzenia i mniejsze obciążenia podatkowe” – czytamy w liście do premiera.

Jak ostrzega prezes SIG, „Polski Ład” uderzy też w lekarzy, którzy już dziś uciekają z Polski kuszeni wyższymi wynagrodzeniami. Ich dochody netto w realiach programu przygotowywanego przez rząd spadną,  „co niewątpliwie zachęci ich do poszukiwania zatrudnienia w krajach, gdzie ich praca będzie bardziej doceniana” – pisze Kukla.

Ostrzega, że  podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego nie ma szans zrównoważyć negatywnych konsekwencji likwidacji ryczałtowej składki zdrowotnej oraz odebrania możliwości odliczenia jej od podatku dochodowego.

Prezes SIG ubolewa nad tym, że państwo polskie tworzy warunki sprzyjające rozrostowi biurokracji, a przy tym – coraz trudniejsze dla rozwoju przedsiębiorczości. Podpowiada co należałoby skorygować w programie „Polski Ład”, aby dla prowadzących działalność gospodarczą nie okazał się on programem zabójczym.

” Jako aktywni pracodawcy i przedsiębiorcy, deklarujemy pełną gotowość do merytorycznej wsp6lpracy w przygotowaniu rozwiązań gospodarczych, które odpowiedzą na najważniejsze wyzwania stojące przed Polską” – kończy autor pisma.

Krytycznie o założeniach „Polskiego Ładu” wyraził się przedwczoraj również wicepremier Jarosław Gowin, stwierdzając że Porozumienie nie zgodzi się na zapisane w programie PiS rozwiązania.

Do dotychczasowych propozycji Ministerstwa Finansów podchodzimy z brakiem akceptacji, bo one oznaczałyby nie to, że bogacze będą wyżej opodatkowania, bo to można rozważyć, ale to, że wyższe podatki będą płacić miliony ciężko pracujących Polaków” – powiedział w rozmowie w Polsat News dodając, że dzięki propozycji Porozumienia osoby zatrudnione na umowę o pracę, nie będą płaciły wyższych podatków  zarabiając do 13 tys. zł brutto jednak „gorzej jest, jeżeli chodzi o przedsiębiorców, o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Tutaj podatki zaczynałyby rosnąć od poziomu 6 tys. zł” –  powiedział Gowin podkreślając, że w tym zakresie rozwiązania „Polskiego Ładu” uderzałyby już nawet nie w małe firmy, ale w mikrofirmy.

Pełną treść pisma z Sądeckiej Izby Gospodarczej do premiera Morawieckiego przeczytasz w pliku pod poniższym linkiem:

Pismo do Pana Premiera 22.07.21

Czytaj też:

3 tys. zł minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2022 r.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama