Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot

Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot

Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot. To drugi etap budowy programu obrony powietrznej Wisła – poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Błaszczak przekazał w „Polsat News”, że do Polski trafi sześć kolejnych zestawów Patriot. „Konsekwentnie realizujemy drugi etap programu obrony przeciwlotniczej” – powiedział. Zaznaczył, że w pierwszym etapie realizacji systemu Wisła zakupiono dwie baterie systemu Patriot. „To jeszcze nie finał, do finału zostało nam jeszcze trochę czasu” – stwierdził.

Również na Twitterze szef MON napisał we wtorek „podpisał zapytanie ofertowe – Letter of Request dotyczący pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków”. Dodał, że „ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej Wisła”

Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015. W kwietniu 2018 r. – w ramach pierwszej z dwóch zakładanych faz programu Wisła – został podpisany kontrakt na dwie baterie (16 wyrzutni) wartości 4,75 mld dol. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski maja być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Dostawy zestawów Patriot dla Polski są przewidziane do końca bieżącego roku, wstępną gotowość operacyjną mają osiągnąć na przełomie lat 2023/2024. W lutym, przed rosyjska inwazją na Ukrainę, MON potwierdziło zamiar realizacji drugiej fazy programu Wisła, uzależniając decyzje od wyników nowego radaru dla zestawów Patriot.

W Polsat News Błaszczak zapowiedział również, że niebawem MON ogłosi zapytania ofertowe dotyczące zakupu zestawów artylerii rakietowej HIMARS o zasięgu 300 km.

Szef MON zaznaczył, że Polska kontynuuje militarne wsparcie Ukrainy. Na pytanie, czy przekażemy stronie ukraińskiej systemy artyleryjskie, Błaszczak stwierdził, że „to jest ten kierunek”, ale zastrzegł, że o szczegółach nie może mówić.

„My wzmacniamy Ukrainę, po to, żeby Polska była bezpieczniejsza. (…) W interesie Polski jest żeby Ukraina była wolna” – podkreślił.

Błaszczak dodał, że „Ukraińcy broniąc własnej niepodległości, bronią wolności w Europie, wolności w Polsce”. „Gwarancja naszego bezpieczeństwa jest, to żeby nasza południowo-wschodnia granica nie była granica z Rosją, tylko z Ukrainą” – dodał. (PAP)

Warto wiedzieć:

Amerykańskie „Patrioty” przypilnują nieba nad Podkarpaciem?

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.