Półmetek Jesiennego Festiwalu Teatralnego

Półmetek Jesiennego Festiwalu Teatralnego

Ledwie się zaczęło, a już mamy półmetek. Za nami już 12 dni festiwalowej uczty dla miłośników teatru. Ale przed nami jeszcze drugie tyle. Zapraszamy na krótkie podsumowanie.

XXI edycja festiwalu rozpoczęli „Ludzie inteligentni„. Dla sądeckiej publiczności  w tym spektaklu komediowym zagrali: Izabela Kuna, Renata Dancewicz, Magdalena Stużyńska, Rafał Królikowski, Bartłomiej Topa i Mariusz Witkowski.

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu, na scenie można było zobaczyć również monodram Andrzeja Seweryna. Widowisko sceniczne opatrzone tytułem „Mój Molier” było rozmową z publicznością, inspirowaną „Szkołą żon” – komedią satyryczną Moliera.

W bogatym repertuarze nie zabrakło też spektakli z kręgu dramatów absurdu i groteski. Jednym z nich było fantastyczne przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego pt. „Łysa śpiewaczka”.

Pełnoletność na scenie JFT osiągnął w tym roku Teatru Kwadrat, ukochany przez sądecką publiczności. Tym razem przyjechał do Nowego Sącza z debiutanckim dziełem reżyserskim Pawła Wawrzeckiego pt. „Kłamstewka”.

Nie można zapomnieć również o Teatrze Kapitol, który na tegorocznym festiwalu zagrał dla sądeckiej publiczności spektakl pt. „Dama bije króla”. Wśród wspaniałych aktorów biorących udział w przestawieniu mogliśmy podziwiać świetną grę aktorską sądeczanina- Jerzego Szejbala.

W tym tygodniu publiczność mogła obejrzeć : „Po co są matki?” , „Być jak Elizabeth Taylor” oraz „Grace i Gloria”.

Na bogaty program festiwalu składały się jednak nie tylko spektakle we wspaniałej obsadzie i reżyserii artystów polskiej sceny teatralnej, koncerty, ale także rozmowy kameralne, które są rekompensatą dla wszystkich tych, którym nie udało się kupić biletów.  Do tej pory gościli na nich: Andrzej Seweryn, Anna Seniuk, Paweł Wawrzecki, Jerzy Schejbal , Witold Dębicki, Robert Gliński, Paweł Deląg,
Sambor Czarnota i Martyna Kliszewska.

Na deskach sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury zagrano już łącznie 10 spektakli, odbyło się 7  rozmów kameralnych, a w sobotę z Sądecką Orkiestrą Kameralną koncert zagrał zespół Voo Voo.

Dziś odbył się pierwszy spektakl II Mini Festiwalu Teatralnego. Dzieci mogły obejrzeć  „Tomcia Paluszka” w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Przedstawienie przygotował Teatr Lalek „Rabcio” z Rabki-Zdroju, na podstawie baśni braci Grimm.

Festiwal potrwa do 22 października. Będzie można zobaczyć jeszcze wiele wspaniałych spektakli m.in: Misery” „Per Procura”, „Spa, czyli Salon Ponętnych Alternatyw”, „Ostra Jazda” czy „Ojciec”. Przed nami także rozmowy kameralne z : Dariuszem  Kordkiem, Dariuszem Taraszkiewiczem, Magdaleną Wójcik i Przemysławem Sadowskim. A już w niedzielę 15 października o godz. 16:30 w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Nowym Sączu Koncert Papieski – Oratorium „MSZA POLSKA wg x. TWARDOWSKIEGO” H. F.  Tabęckiego. Wstęp wolny.

 

fot. Andrzej Cebula, Jerzy Rams, Klaudia Kulak

Share on twitter
Share on facebook