Małe Janczowioki z niespodziewaną wizytą u Prezydenta RP

Małe Janczowioki z niespodziewaną wizytą u Prezydenta RP

Zespół regionalny Małe Janczowioki pojechał na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie ogromna niespodzianka, jaka czekała w Pałacu Prezydenckim. Na spotkanie wyszedł sam Prezydent Andrzej Duda.

Mali artyści z Janczowej podczas trzydniowej wycieczki mieli wiele atrakcji. Między innymi zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, gdzie miało się odbyć spotkanie z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą.

– Mieliśmy jej zaśpiewać i zatańczyć. Jednak jakieś trzy dni przed wycieczką zadzwoniono do nas z kancelarii Pani Prezydentowej i poinformowano, że wypadło jej jakieś spotkanie, akurat w ten dzień, w który my przyjeżdżamy – opowiada Ewa Januszkiewicz, kierownik projektu i organizator wycieczki.

– Mieliśmy zwiedzać pałac bez żadnego spotkania i z takim też nastawieniem pojechaliśmy. W dzień w którym przybyliśmy na umówioną godzinę, pani, która miała nas oprowadzać powiedziała, że Pani Prezydentowa wybrała sobie osobę, która się z nami spotka w jej imieniu, nie zdradzając nam o kogo chodzi – wspomina organizatorka.

fot. Ania Chochorowska

– Dopiero w momencie, kiedy Pan Prezydent schodził do nas po schodach, dowiedzieliśmy się, kto tą osobą będzie. Totalna niespodzianka. Wcześniej odwołano spotkanie, więc nawet nie wzięliśmy strojów… –  przyznaje Ewa Januszkiewicz.

Dzieci zwiedziły pałac z osobą oprowadzającą, a na koniec znów spotkały się z głową państwa. Prezydent pokazał Małym Janczowiokom swój gabinet oraz bibliotekę, w której często spędza czas.

– Byłam bardzo ucieszona tym spotkaniem – mówi Ania Chochorowska należąca do zespołu. – Prezydent jest miły, elegancki oraz dostojny. Zaśpiewaliśmy piosenkę, przygotowaną specjalnie na tę okazję, ale  bez trzeciej zwrotki, która była przeznaczona dla Pani Prezydentowej.

fot. Anetka Hornik

Anetka Hornik też tańczy w zespole Małe Janczowioki. Spotkanie z Andrzejem Dudą wywarło na niej ogromne wrażenie. – Nie spodziewałam się takiej niespodzianki – mówi dziewczynka. – Wszyscy bardzo się ucieszyli ze spotkania. Prezydent był bardzo miły. Moi rodzice również chcieli jechać, ponieważ też chodzą na tańce, ale nie było już miejsc. Bardzo mi później zazdrościli – zdradza Aneta.

Informacja o zaskakującym spotkaniu ukazała się nawet na oficjalnej stronie internetowej kancelarii prezydenckiej.

Wycieczka do Warszawy odbyła się w ramach projektu „Regionalne – to jest fajne!” współfinansowanego z programu FIO 2017, dzięki temu dzieci mogły uczestniczyć w niej bezpłatnie.

W trakcie trzydniowego pobytu grupa z Janczowej zwiedzała Stare Miasto, Zamek Królewski  i Pałac w Wilanowie. Odwiedziła też Planetarium i Centrum Nauki Kopernik, a w Manufakturze Czekolady dzieci miały okazję własnoręcznie wykonać słodkości. Janczowioki podziwiały nocne widoki Warszawy  z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki oraz oglądały operę „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” w wykonaniu Państwowego Zespołu  Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Małe Janczowioki to grupa działająca przy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Janczowa „Janczowska Wspólnota”. Zespół powstał w 2011 roku i często prezentuje swoje umiejętności podczas uroczystości szkolnych, festynów, pikników rodzinnych czy dożynek gminnych. W 2015 dzieci miały nawet okazję nagrać swoją własną płytę z przyśpiewkami i zabawami sądeckimi.

fot. Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta RP

Szkoła Podstawowa w Janczowej

Share on twitter
Share on facebook