Policyjne świętowanie i uroczyste otwarcie nowego posterunku

Policyjne świętowanie i uroczyste otwarcie nowego posterunku

posterunek Uście Gorlickie

Tegoroczne obchody Święta Policji w powiecie gorlickim były okazją do uroczystego otwarcia nowego budynku posterunku w Uściu Gorlickim. Nie zabrakło też odznaczeń dla funkcjonariuszy i awansów na wyższe stopnie służbowe.

W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli między innymi: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, II Wicewojewoda Małopolski Mateusz Małodziński oraz Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion. Nie zabrakło też władz samorządowych, parlamentarzystów, czy przedstawicieli służb mundurowych i ratowniczych.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uściu Gorlickim. Przewodniczył jej kapelan małopolskiej Policji – ks. Łukasz Michalczewski. Następnie wszyscy udali się na plac przed nowym posterunkiem, gdzie poświęcono i uroczyście otwarto budynek.

 Nowy komisariat to zwieńczenie starań wielu osób zabiegających o poprawę warunków pracy tutejszych funkcjonariuszy i pracowników Policji, wspartych rządowymi środkami. To także przykład ponadlokalnego partnerstwa i wielopłaszczyznowego zaangażowania różnych podmiotów współdziałających ze sobą w staraniach o bezpieczeństwo w regionie – mówił Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion.

Nowy posterunek

Od ponad 40 lat posterunek w Uściu Gorlickim mieścił się w przystosowanym na potrzeby policji budynku mieszkalnym. Jednak ciasne pomieszczenia nie wpływały dobrze na komfort pracy funkcjonariuszy, zwłaszcza podczas przesłuchań czy przyjęć interesantów. Nowa siedziba mundurowych stanęła w tym samym miejscu, a obiekt składa się z dwóch budynków: głównego o powierzchni użytkowej 352,52 m2 oraz garażowego o powierzchni użytkowej 76,20 m2.

Ponadto przy obiekcie znalazł się zewnętrzny parking z 8 miejscami postojowymi dla interesantów, w tym jednym dla osób z niepełnosprawnościami oraz wewnętrzny – służbowy z 4 miejscami postojowymi, do którego prowadzi automatycznie otwierana brama.

– Budynek administracyjny to budynek niepodpiwniczony o 2 kondygnacjach nadziemnych  z dwuspadowym dachem, wyposażonym w kratowy maszt antenowy. Budynek garażowy to parterowy niepodpiwniczony obiekt posiadający 4 zamykane stanowiska postojowe oraz pomieszczenie na odpady komunalne. Na dachu budynku garażowego umieszczono instalację fotowoltaiczną zasilającą obiekt posterunku w energię elektryczną – opisują funkcjonariusze.

Na terenie ogrodzonej z trzech stron działki znalazł się także kojec z budą dla psa służbowego.

Koszt dokumentacji budowlano-wykonawczej wyniósł 78.000 zł i został pokryty przez ze środków przekazanych przez Gminę Uście Gorlickie na Fundusz Wsparcia Policji. Natomiast budowa i wyposażenie obiektu pochłonęły 5.045.590 zł brutto z rządowego Programu Modernizacji Policji. Działka, na której stanął obiekt, to własność Skarbu Państwa będąca w trwałym zarządzie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Święto Policji

Kolejna część niedzielnych obchodów miała miejsce w parku zdrojowym w Wysowej Zdroju. Tam dowódca uroczystości – nadkomisarz Daniel Myśliwy złożył meldunek Marszałek Sejmu RP Elżbiecie Witek.

Dzień ten był okazją do wręczenia 48 policjantom odznaczeń i aktów mianowania.

– II Wicewojewoda Małopolski Mateusz Małodziński odznaczył 5 funkcjonariuszy Medalami za długoletnią służbę przyznanymi przez Prezydenta RP. I Zastępca komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak wręczył 2 funkcjonariuszom ministerialne odznaczenia „Zasłużony Policjant”. Natomiast 41 policjantom wręczono akty mianowania na wyższe stopnie – informują gorliccy funkcjonariusze.

Na koniec Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej zaprezentowała pokaz musztry paradnej.

Jednak to nie wszystko, co gorliccy stróże prawa przygotowali w ubiegłą niedzielę (17 lipca) w ramach obchodów Święta Policji. Po południu przy Sezonowym Posterunku Wodnym Policji nad zalewem w Klimkówce odbył się policyjny piknik profilaktyczno-edukacyjny. W jego organizację włączyły się też inne służby mundurowe i ratownicze oraz samorządy.

fot. KPP w Gorlicach

Czytaj też: Marcinkowice. Strzelnica gotowa. W hali ostatnie prace

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.