Jak ilościowo przedstawić w CV swoje osiągnięcia, nawet gdy nie pracujesz z liczbami?

Jak ilościowo przedstawić w CV swoje osiągnięcia, nawet gdy nie pracujesz z liczbami?

Z pewnością nie raz natknęliście się na poradę, aby przedstawić liczby w swoim CV. W jakim celu? Ułatwia to rekruterom zobrazowanie sobie umiejętności i wpływu, jaki dany kandydat czy kandydatka wywarł/a na swoim stanowisku. Poza tym cyfry po prostu zawsze brzmią bardziej imponująco i są wiarygodniejsze od pustych słów.

Przekonaj się sam/a: Którą osobę byś zatrudnił/a?

Kandydat/ka 1: Wykonywanie pomiarów terenowych i prowadzenie ewidencji, koordynowanie projektu przy pomocy programu Microsoft Project oraz opracowywanie arkuszy kalkulacyjnych.

Kandydat/ka 2: Inicjacja i koordynacja projektu odkażania wody na Osiedlu Zielonym, który pozwolił zaoszczędzić 125 tys. zł w całym procesie inwestycyjnym dzięki skróceniu czasu pracy personelu o 30 %.

Odpowiedź jest jasna. Oczywiście wiem, co możesz sobie teraz pomyśleć: Brzmi świetnie, ale co, jeśli po prostu nie mam do czynienia w mojej pracy z twardymi liczbami? Może jesteś na stanowisku, które wymaga bardziej miękkich umiejętności i nie masz dostępu do liczbowych danych lub raportów sprzedaży, z których mógłbyś czerpać cyferki.

W porządku! Prawdę mówiąc, bez względu na to, co robisz, zawsze możesz dodać do swojego CV kilka liczb i danych, aby nadać mu dodatkowego, atrakcyjnego akcentu. Poniżej prezentujemy trzy sposoby na ilościowe określenie swojego doświadczenia dla osób niekoniecznie zajmujących się liczbami zawodowo.

  1. Zakres

Nieznajomość dokładnych danych liczbowych jest często przyczyną, dla której kandydaci zniechęcają się do używania liczb w CV. Jednym ze sposobów na przeskoczenie tego problemu jest zastosowanie zakresu. To naturalne nie wiedzieć dokładnie, ilu klientów obsługujesz w miesiącu lub ile połączeń telefonicznych odbierasz w tygodniu, ale to nie znaczy, że nie należy podać tego ilościowo w Curriculum Vitae. Oszacuj najdokładniej jak umiesz, a zakres ”od … do …” da pewien margines swobody. I oczywiście skoncentruj się tutaj się na swoim wpływie.

Wersja 1:

Opiekun prac magisterskich i licencjackich młodych naukowców

Wersja 2:

Coroczna opieka nad badawczymi pracami 7-12 studentów licencjackich i magisterskich studiów z astrofizyki, fizyki lub matematyki.

  1. Częstotliwość

Skoro już wiesz, że korzystanie z zakresu jest w jak najlepszym porządku, kolejnym jednym z najłatwiejszych sposobów dodawania liczb do CV jest uwzględnienie, jak często wykonujesz określone zadanie (w końcu są to dane, które dotyczą prawie wszystkich). Jest to szczególnie pomocne w zobrazowaniu Twojej pracy w sytuacjach o dużej intensywności zlecanych zadań czy też pracy pod presją czasu. Specjalista ds. rekrutacji będzie mógł zobaczyć, z iloma zadaniami umiesz sobie poradzić.

Wersja 1:

Pierwsza korekta tekstów do artykułów

Wersja 2:

Korekta i recenzja 40-50 tematycznych artykułów tygodniowo oraz podejmowanie decyzji o akceptacji materiałów bądź konieczności dalszych poprawek.

3. Skala

Zapewne to nic nowego i odkrywczego dla Ciebie, ale warto to raz jeszcze podkreślić: na całym świecie pracodawcy dbają o pieniądze — i o ich oszczędzanie. Uwzględnienie częstotliwości swoich działań daje świetne poczucie skali, ale jeszcze bardziej wzrok przyciągają dane finansowe.

Pomyśl o wszystkich rzeczach, które robisz, które ostatecznie pozwalają oszczędzić pieniądze Twojej firmy, niezależnie od tego, czy chodzi o usprawnienie procedury, oszczędność czasu, czy negocjowanie rabatów z dostawcami. Pomnóż te działania przez to, jak często je wykonujesz, i wrzuć je do swoich zadań w CV (pamiętając, że liczby w przybliżeniu są jak najbardziej w porządku).

Wersja 1:

Usprawnienie procesu kontroli dzięki unowocześnieniu urządzeń wykrywających usterki.

Wersja 2:

Zarządzanie projektem modernizacji urządzeń do wykrywania i znakowania usterek, redukującym konieczność kontroli przez pracowników, dającym oszczędność 200 000 do 350 000 zł rocznie.

Jeśli nie pociągają Cię cyfry, a wolisz interakcje międzyludzkie, wówczas podaj liczbę osób, z którymi współpracujesz lub obsługujesz. Nawet umiejętności miękkie ożywają po ozdobieniu ich liczbami.

Wersja 1:

Przewodniczenie Komisji ds. Mediów i Promocji Imprez Studenckich.

Wersja 2:

Kierowanie 12-osobową Komisją ds. Mediów i Promocji oraz prezentacja planów marketingowych Radzie liczącej od 40 do 60 studentów na cotygodniowych spotkaniach Senatu Uniwersytetu, otwartych dla wszystkich 2000 członków społeczności.

Liczby mają ogromne znaczenie w CV — bez względu na to, czym zajmujesz się zawodowo i w jakiej branży pracujesz. Dlatego następnym razem, gdy będziesz pisać CV, spróbuj dodać tam kilka liczb, aby określić ilościowo swoje obowiązki czy kwalifikacje i zobaczyć, jaki to może przynieść efekt.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama